TMSF, Show TV ve BMC’ye El Koydu

TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu), Çukurova Grubu’ndan olan alacaklarının tahsili amacıyla grubun bünyesindeki Show TV ve BMC’nin yönetimini devraldı Akşam saatlerinde polis eşliğinde İstanbul Ayazağa’daki Show TV binasına giden TMSF yetkilileri burada incelemelerde bulundu....

TMSF, Show TV ve BMC’ye El Koydu (17 Mayıs 2013)

TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu), Çukurova Grubu’ndan olan alacaklarının tahsili amacıyla grubun bünyesindeki Show TV ve BMC’nin yönetimini devraldı

Akşam saatlerinde polis eşliğinde İstanbul Ayazağa’daki Show TV binasına giden TMSF yetkilileri burada incelemelerde bulundu.

Yaşanan gelişmeyi Show Tv’deki ana haber bülteninde son haber olarak veren Ali Kırca haberin ardından, “Yeni gelişme herkes için hayırlı olsun” demekle yetindi.

Çukurova Medya Grubu bünyesinde bulunan Show TV ve SKYTürk 360 çalışanları 4 aydır, Akşam gazetesi çalışanları da 2 aydır maaşlarını alamıyorlardı. İzmir Pınarbaşı’nda kurulu bulunan BMC otomotiv fabrikasında çalışan işçiler ise ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle bir süredir grev yapıyordu.

TMSF, BMC Yönetimi Devraldı

 İzmir’de TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) görevlileri, polislerle birlikte Pınarbaşı semtindeki BMC fabrikasına giderek tespit yapıp yönetimi devraldı.

TMSF görevlileri akşam saatlerinde BMC fabrikasına gitti. Üretimin durduğu ana kadar zırhlı askeri araç ‘kirpi’nin üretiminin yapıldığı fabrikada bekleyen işçilerin, bu sırada el koymak için geldiğini öğrendikleri TMSF görevlilerine herhangi bir tepkide bulunmadı. Yönetim binasına giren görevliler, belgelere el koyup tespit yaptığı bildirildi. BMC’de çalışan yaklaşık 500 işçi bir yıldır maaşlarını alamıyordu. İşçiler uzun süredir çeşitli eylemlerde seslerini duyurmaya çalışıyordu.

TMSF’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“TMSF Çukurova Grubu’ndan olan alacaklarının tahsili amacıyla Grup’a ait Show TV ve BMC’nin yönetimini devir aldı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Grubu’ndan olan alacaklarının tahsilini teminen 5411 sayılı Bankacılık Kanunundan kaynaklanan yetkilerini kullanarak 16 Mayıs 2013 tarihinde aldığı kararla AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik San. Tic. Aş ve BMC San. ve Tic. Aş’ nin yönetimini devralmıştır.

Daha önce de çeşitli zamanlarda yönetim ve denetimi TMSF’ye devrolunan şirketler, Çukurova Grubu ile yapılan protokoller çerçevesinde Gruba iade edilmişti. Ancak gelinen aşamada, Çukurova Grubu, protokol kapsamında ödemekle yükümlü bulunduğu borcunu zamanında ödememiş ve Ekim 2012 tarihinden bugüne kadar Fon tarafından kendilerine verilen makul sürede de temerrüt halini ortadan kaldırıcı ödeme yapmamıştır.

Bu durumda, ileride telafisi mümkün olmayacak kamu zararına yol açılmaması için ilgili borçlu grup hakkında temerrüt hükümlerinin uygulanmasına ve ilgili şirketlerin yönetim ve denetiminin Fon’a devri zorunluluğu doğmuştur.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kamu alacaklarını en kısa sürede ve en yüksek bedelle tahsil edebilmek amacıyla, hakim ortakların doğrudan veya dolaylı sahip oldukları varlıklarla ilgili inceleme ve araştırmalarına yoğun bir şekilde devam etmektedir.

TMSF kendisine kanunlarla verilen görev ve yetkiler çerçevesinde, kamu alacaklarının en yüksek değerle tahsili ve Fona devredilen bankaların kamuya maliyetinin asgari seviyelere indirilmesi prensibiyle çalışmalarını etkin ve kararlı bir şekilde sürdürecektir.”