TIME Dergisi, Bülent Kılıç’ı Yılın Fotoğrafçısı Seçti

Amerika’nın dünyaca ünlü TIME dergisi, AFP (Fransız Haber Ajansı) adına çalışan Türk foto muhabiri Bülent Kılıç’ı 2014 yılının en başarılı fotoğrafçısı seçti TIME dergisinin internet sitesinde Olivier Laurent imz...

TIME Dergisi, Bülent Kılıç’ı Yılın Fotoğrafçısı Seçti (23 Aralık 2014)

Amerika’nın dünyaca ünlü TIME dergisi, AFP (Fransız Haber Ajansı) adına çalışan Türk foto muhabiri Bülent Kılıç’ı 2014 yılının en başarılı fotoğrafçısı seçti

TIME dergisinin internet sitesinde Olivier Laurent imzasıyla yayınlanan makalede, Türk foto muhabiri Bülent Kılıç'ın niçin bu ödüle layık görüldüğü anlatıldı.

TIME editörü Olivier Laurent'e göre, 35 yaşındaki Bülent Kılıç'ın 2014'te bu ödüle layık görülmesinde Ukrayna'daki iç savaş, Soma maden faciası ve Kobani'de IŞİD'le mücadele sırasında çektiği fotoğraflar etkili oldu.

Bülent Kılıç'ı 2014 yılının en başarılı ajans haberleri fotoğrafçısı ilan eden Time dergisi, 35 yaşındaki Türk muhabirle bir de röportaj yaptı.

Bülent Kılıç, Ukrayna, Soma, Berkin Elvan'ın cenazesi ve Kobani'de çektiği fotoğrafların hikayesini anlattı.

AFP adına 2003 yılından bu yana fotoğraf çektiğini belirten Bülent Kılıç, Ukrayna'ya giderek fotoğraf çekme serüvenini şu sözlerle anlattı:

"Ukrayna'da AB yanlısı gösteriler başlamıştı. Ocak ve Şubat döneminde bu ülkede çatışmalar gittikçe şiddetleniyordu. Kiev'de siyah dumanlar yükselirken ben, ailemle birlikte televizyonun başında izliyordum. Ancak oradan gelen fotoğraflar inanılmazdı. Paris'teki editörlerime hemen Ukrayna'ya gitmek istediğimi bildirdim."

"Ben Ukrayna'ya vardığımda gösteriler üçüncü ayına giriyordu. Ancak hız kesmeden devam ediyordu. Ben Kiev'e vardığımda eylemlerin devam ettiği Bağımsızlık Meydanı savaş alanına dönüşmüştü. Hükümet yanlısı güvenlik güçleri, göstericilere ateş ediyordu."

Ukrayna'da çektiği fotoğrafların şimdiye kadar yaptığı en iyi çalışmalardan biri olduğunu belirten Bülen Kılıç, "Göstericiler şarkı söyleyip, alkış tutarken onlarla birlikte olmak inanılmaz bir duyguydu" dedi.

Daha önce Arap ülkelerinde çalıştığını, oradaki insanların davranış biçimlerini bildiğini ancak Ukrayna'ya ilk kez gittiği için çevreyi tanımadığını ve daha yeni öldürülmüş bir insanın fotoğrafını çekerken, göstericilerin nasıl tepki vereceğini bilmediğini belirten Bülent Kılıç başından geçen bir olayı şu sözlerle anlatıyor:

"Arap dünyasında birisi çatışma alanında ölürse, arkadaşları fotoğraf çekmenize izin verir. Ukrayna'da bir gösterici gözlerimin önünde vuruldu. Fotoğrafını çekmeye çalıştım ancak arkadaşı buna izin vermedi. Şiddet içeren bu tür fotoğrafları sevmiyorlar."

Bülent Kılıç, Ukrayna dönüşü birkaç gün dinlenmeyi planlarken, Gezi olayları sırasında polis saldırısı sırasında hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın yaşamını yitirdiğini ve onun cenazesindeki atmosferi çekmek için yeniden fotoğraf makinasına sarıldığını belirtti.

Bülent Kılıç Kimdir?

1979 yılında Tunceli'de doğdu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. 2003 yılından bu yana AFP'de (Agence France-Presse) foto muhabir olarak çalışıyor.

Bülent Kılıç’ın Çektiği Ve Dünya Basınında Yer Alan Bazı Ünlü Fotoğraflar