“Tik Tak Tik Tak”

Bu ses, İspanya’da mevcut hükümetin görev süresinin dolduğunu ve değişim zamanı olduğunu haber veriyor. Syriza rüzgarının da etkisiyle Madrid’de Puerta del Sol meydanını dolduran on binlerce Podemos taraftarı sık sık bu sloganı attı. İspanya&...

“Tik Tak Tik Tak” (31 Ocak 2015)

Bu ses, İspanya’da mevcut hükümetin görev süresinin dolduğunu ve değişim zamanı olduğunu haber veriyor. Syriza rüzgarının da etkisiyle Madrid’de Puerta del Sol meydanını dolduran on binlerce Podemos taraftarı sık sık bu sloganı attı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de on binlerce kişi, ekonomide kemer sıkma politikalarına karşı çıkan muhalefet partisi Podemos’a destek için yürüdü.

Syriza’nın Yunanistan’daki zaferinin ardından tüm gözlerin üzerine çevrildiği İspanyol Podemos hareketi bugün başkent Madrid’de yüz bini aşkın kişinin katılımıyla dev bir yürüyüş düzenleyerek ülkede siyasi değişimin en önemli adresi haline geldiğini gözler önüne serdi. Podemos’un politikaları, Yunanistan’da kısa süre önce iktidara gelen Syriza partisiyle benzerlikler gösteriyor.

‘Podemos Syriza Venceremos!’

'Değişim zamanı' çağrısıyla meydanları dolduran kalabalık, 'Podemos' (Yapabiliriz) ve hükümetin görev süresinin dolduğunu ima eden 'tik tak' sloganları attı. Bazı eylemcilerin ellerinde Yunan bayrakları ve 'şimdi değişim zamanı' yazan pankartlar dikkat çekti.

Yapabiriz‘ ve ‘Tik Tak Tik Tak‘ sloganları atan Podemos destekçileri, ‘Şimdi Değişim Zamanı‘ yazan pankartların yanı sıra Yunanistan bayrakları da taşıdı.

Reuters'in haberine göre, ülkenin dört bir yanından otobüslerle gelen on binlerce kişi, Podemos hareketinin filizlendiği, 2012’deki “Öfkeliler” protestoların merkezi Puerta del Sol meydanına yürüdü. Aralık ayındaki ilk genel seçimlerine hazırlanan Podemos’un 38 yaşındaki lideri Pablo Iglesias, sözlerine “İnsanların tarih yazmasını görmek ne güzel” diye başladı ve Yunanistan’da SYRIZA’nın başarısını örnek gösterdi.

“Yunanistan altı günde, Avrupa’daki bütün hükümetlerin toplamının altı yılda yaptığının daha fazlasını yaptı” diyen Iglesias, kemer sıkma politikalarını eleştirdi ve ekledi: “Artık değişim vakti geldi.”

Gösteriye katılan 69 yaşındaki Antonia Fernandez eşiyle toplam 700 euro’luk emekli maaşları ile geçindiklerini belirterek, "İnsanlar politikacı sınıfından bıktı. Çocuklarımızın geleceği için, istihdama ihtiyacımız var" dedi. Fernandez, pek çok İspanyalı gibi kemer sıkma politikalarından bunaldığını söyledi.

Podemos’un lideri Iglesias da tıpkı SYRIZA’nın lideri ve Yunanistan’ın yeni başbakanı Aleksis Tsipras gibi iktidara gelmesi halinde, İspanya’nın borcunun bir kısmının silinmesi için çalışacaklarını söylüyor.

İspanya’nın ‘Gezicileri’, ‘Yapabiliriz’ Diyor!

İspanya’da ekonomik kriz nedeniyle başlayan halk hareketi sonucunda geçen yıl Mart ayında kurulan siyasi parti Podemos (Yapabiliriz), ülke siyasetinde 40 yıllık geleneği bozup, dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

“Öfkeliler” olarak adını duyuran, ülkedeki ekonomik ve siyasi düzene karşı kendiliğinden ortaya çıkan halk hareketi sonucunda geçen yıl kurulan Podemos, Aralık ayında yapılacak genel seçimde birinci parti konumunda gösteriliyor.

Henüz bir yıl önce kurulmasına karşın Podemos, geçen yıl Mayıs’ta Avrupa Parlamentosu seçimlerinde beş koltuk kazanarak büyük bir sürpriz yapmıştı. İspanya’da yıl sonunda yapılacak seçimlerde, anketlere göre partinin oyları katlanarak artıyor.

Podemos, Aralık ayında yapılacak genel seçim öncesi anketlerde yüzde 30’a yakın oy oranıyla birinci parti olarak görünüyor. Madrid’deki “değişim eylemiyle” de Podemos büyük kitleleri sokağa dökebileceğini bir kez daha gösterdi.

Euro bölgesinin en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olan İspanya, 7 yıldır ekonomik krizle boğuşuyor. Her dört kişiden birinin işsiz olduğu ülkede, ekonomik durgunluktan çıkış için istihdama ihtiyaç var.