Terkedilmiş Hayalet Bir Şehir Çernobil

28 yıl önce dünyanın ilk ve en büyük nükleer reaktör felaketlerinden birinin yaşandığı Ukrayna’nın Kiev’e bağlı Çernobil kenti ilk kez havadan görüntülendi 26 Nisan 1986’da Ukrayna’daki (O dönemde SSCB’ni...

Terkedilmiş Hayalet Bir Şehir Çernobil (3 Aralık 2014)

28 yıl önce dünyanın ilk ve en büyük nükleer reaktör felaketlerinden birinin yaşandığı Ukrayna’nın Kiev’e bağlı Çernobil kenti ilk kez havadan görüntülendi

26 Nisan 1986’da Ukrayna’daki (O dönemde SSCB’nin bir parçasıydı) Kiev’in 140 km kuzeyinde bulunan Çernobil Nükleer Santralı’nda gerçekleşen patlama sonrası yayılan radyasyon Türkiye dahil pek çok ülkede yaşamı olumsuz etkilemişti.

Üzerinden 28 yıl geçtikten sonra felaketin yıkımı ve bıraktığı kalıntılar ilk kez bir drone (uzaktan kumandalı insansız hava aracı) tarafından görüntülendi. Amerikalı yönetmen Philip Grossman tarafından gerçekleştirilen çekimde terkedilmiş hayalet bir kente dönüşen Çernobil’den çarpıcı görüntüler yer alıyor.

UKRAYNA BİR KEZ DAHA FELAKETİN EŞİĞİNE GELDİ

Öte yandan bugün Ukrayna Başbakanı Arseny Yatsenyuk, Zaporizhye nükleer santralinde bir kaza meydana geldiğini açıkladı. 

Reuters'ın geçtiği habere göre, Ukrayna'da Zaporizhye nükleer santralinde bir kaza meydana geldi. Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk konuyla ilgili "Zaporizhye nükleer santralinde bir kaza meydana geldiğini biliyorum." dedi. Yatsenyuk, konunun araştırılması için yeni Enerji Bakanı Volodimir Demçişin'e talimat verdiğini söyledi.