Teknoloji Dünyasının Milyarder Çocukları!

Ortak özellikleri 30 yaşın altındalar, yarı dahi yarı deli sayılıyorlar, girişimci ve inatçılar, hepsi milyarder birer patron… Bir şirket kurup, 30 yaşına gelmeden önce de onu milyar dolarlık yapmaktan daha etkileyici bir şeyi iş dünyasında görmek oldukça zor olsa gerek. ...

Teknoloji Dünyasının Milyarder Çocukları! (15 Şubat 2013)

Ortak özellikleri 30 yaşın altındalar, yarı dahi yarı deli sayılıyorlar, girişimci ve inatçılar, hepsi milyarder birer patron…

Bir şirket kurup, 30 yaşına gelmeden önce de onu milyar dolarlık yapmaktan daha etkileyici bir şeyi iş dünyasında görmek oldukça zor olsa gerek.

Bu girişimleri yapan zeki gençler, şirketleri milyar dolar değerine geldiğinde 30 yaşının altındaydılar ve teknoloji dünyasındaki gelişmeler bu girişimleri yapan dahi çocukların sayısını ilerleyen dönemlerde daha da artırabilir.

Yüzlerce çalışanı ve milyar dolarlık cirolarıyla yeni dünyanın en değerli şirketlerini yöneten bu 9 genç girişimciyi gelin birlikte tanıyalım:

Ben Silberman – Pinterest

Ben Silberman, kendi işini kurmak için Google’dan ayrıldıktan sonra bir kaç başarısız girişime imza attı. Başarısızlıklarından yılmayan Silbrman, en sonunda fotoğraf paylaşım sitesi olan Pinterest’i, ortağıyla beraber kurdular. Çok kısa bir sürede aylık 20 milyon kullanıcıya ulaşarak sosyal medya platformları arasında en çok trafik alan sitelerden biri haline geldi. 29 yaşındaki Ben Silberman’ın Pintereset’i 138 milyon dolar kazandı ve şirket değeri de 1,5 milyar dolara yükseldi. Silberman’ın kurucu ortağı Evan Sharp’da 29 yaşında.

Aaron Levie – Box

27 yaşındaki Aaron Levie, 2005′te Box’ı ilk başlattığında üniversitedeki bir iş projesiymiş ve ondan sonra bu projeyi geliştirip 2006′da da resmi olarak piyasaya çıkartmış. O günden beri genç kurucu 284 milyon dolar kazandı ve dosya paylaşım ve saklama girişiminin değeri de şu an 1,2 milyar dolar.

Brian Chesky – Airbnb

Brian Chesky 29 yaşında olmasına rağmen, kişiler arası konut kiralama sitesi olan Airbnb’nin kurucusu. 2008 yılında iki kurucu ortağı Joe Gebbia ve Nathan Blecharczyk ile kurdukları bu site ile Y Combinator Demo Day’de bir sükse yaptıktan sonra bu programın bir milyar dolar kazanan ilk şirketi oldu. Brian Chesky’ye 120 milyon dolar kazandıran bu sitenin şu an ki değeri 1,3 milyar dolar.

Kevin Systrom – Instagram

2010 yılında Kevin Systrom, 25 yaşındaki kurucu ortağı Mike Krieger ile beraber Instagram’ı kurdu. 27 yaşındaki Kevin, Instagram’ı kurduktan iki yıl sonra, Instagram’ı Facebook’a 1 milyar dolara sattı. Şirketin şu an 80 milyon mobil kullanıcısı var.

Drew Houston – Dropbox

Y Combinator Demo Day’de yayınlanan dosya paylaşım ve saklama şirketi olan Dropbox’un kurucusu Drew Houston 29 yaşında. 2007′de Dropbox’u kurduktan bir süre sonra Apple bu şirketi satın almak istedi; ama Drew şirketi kendi devam ettirmeye karar verdi. Geçen sene 240 milyon dolar gelir elde eden şirket bu yıl 257 milyon dolar kazandı ve Dropbox’ın piyasa değeri şu an 4 milyar dolar.

Andrew Mason – Groupon

2008 yılında Groupon’u kuran Andrew Mason, Groupon’u iki yıl içinde büyük bir kupon alışveriş şirketi haline getirdi. Google, Groupon’u satın almak için Andrew Mason’a 6 milyar dolar önerdi. Google bu teklifi yaptığında 30 yaşında olan Andrew, teklifi kabul etmeyerek şirketi halka açtı ve geçtiğimiz çeyrekte 55,.3 milyon dolar gelir elde etti.

David Karp – Tumblr

2007 yılında Tumblr’ı kurduğunda 21 yaşında olan David, 100′den fazla kişinin çalıştığı ve bu yıl 125 milyon dolar gelir elde eden bir şirketi yönetiyor.  Şu an 26 yaşında olan David, 800 milyon dolar değerinde bir şirkete sahip. Tumblr’in her ay 15 milyardan fazla sayfa görüntülenmesi olduğunu da ayrıca belirtmemizde fayda var.

Adam D’Angelo – Quora

Adam D’Angelo, Facebook’un ilk CTO’suydu. 27 yaşındaki genç kurucunun şirketi Quora henüz 1 milyar değerinde değil; ama 1 milyar dolar değerinde bir teklifi geri çevirdiği açıklandı. 2010 yılında kurulan The Q&A, 61 milyon dolar gelir elde etti ve şu an şirketin değeri 400 milyon dolar.

Mark Zuckerberg – Facebook

Mark Zuckerberg dünyanın en genç milyarderleri arasında. Ondan sonra da Facebook’un kurucu ortağı Dustin Moskovitz geliyor demek yanlış olmaz. 28 yaşındaki Mark Zuckerberg, Facebook’u 2004′de bir üniversitenin yurt odasında kurdu. Bir milyarı aşkın kullanıcıya ulaşan Facebook’un değeri milyarlarca doları buluyor.

Kaynak: AskMen.Com