Tartışılan Üniversite ODTÜ Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ODTÜ'deki mescitler ve Türkiye’ye düzenlenen siber saldırılar bahane edilerek, ODTÜ’nün yönetimi ve koordinasyonunda olan “.tr” bağlantılı internet alan adları yönetiminin ODTÜ’den alınarak Bilgi Teknolojileri ve ...

Tartışılan Üniversite ODTÜ Hakkında Bilinmesi Gerekenler (29 Aralık 2015)

ODTÜ'deki mescitler ve Türkiye’ye düzenlenen siber saldırılar bahane edilerek, ODTÜ’nün yönetimi ve koordinasyonunda olan “.tr” bağlantılı internet alan adları yönetiminin ODTÜ’den alınarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) verilmek istenmesi nedeniyle, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en başarılı üniversitelerinden biri olan ODTÜ gündemin ilk sıralarına yerleşti.

Haziran ayında yapılacak olan rektörlük seçimleri öncesinde, son günlerde çeşitli saldırılara hedef olan ODTÜ sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en önemli bilim merkezi üniversitelerinden biridir. Yıllarca ‘dünyadaki en başarılı üniversiteler’ listesine Türkiye’den girebilen tek üniversitedir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, öğrencilerini; güçlü mesleki formasyona, farklı düşünce ve kültürlere açık, sorgulama ve bağımsız karar verme yeteneğine, kişisel ve sosyal becerilere sahip insanlar olarak yetişmelerine fırsat sağlayan, uluslararası nitelikte bir öğrenim ve gelişim ortamı sunuyor.

● ODTÜ, eğitim ve araştırma alanlarındaki başarıları, yoğun uluslararası işbirliklerinin yanı sıra, ülkemizde elektronik, savunma, kimya, finans, havacılık gibi kritik sektörlerin gelişmesi için iş dünyasına ve sanayiye destek vermektedir.

● ODTÜ Teknokent, ODTÜ Döner Sermayesi İşletmesi ve ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi, üniversitenin bilimsel birikimini ekonomik ve sosyal değere dönüştüren programlarımızdan sadece üç tanesidir.

● ODTÜ, ürün – teknoloji geliştirme faaliyetleri ve sanayiye yönelik destekleri nedeniyle, TÜBİTAK’ın 2013’te yayınladığı “Yenilikçilik ve Girişimcilik Endeksi”ne göre ülkemizde birinci sıradaki üniversitedir.

● Times Higher Education kurumunun Mart 2013’te yayınladığı sıralamaya göre ODTÜ, dünyanın en saygın ilk 60 üniversitesi arasındadır.  Ayrıca üniversiteleri farklı değişkenlere göre değerlendiren Times Higher Education, QS, Webometrics, HEEACT, URAP ve Leiden kuruluşlarının gerçekleştirdiği dünya üniversiteleri sıralamasında ODTÜ, faaliyet gösterdiği tüm disiplinlerde “üst grup” olarak belirlenen dünya üniversiteleri arasında yer alan tek Türk üniversitesidir.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar

● Dünyada ilk 3 arasında! İngiltere merkezli Times Higher Education (THE) tarafından oluşturulan ve 'BRICS ve Ekonomisi Yükselen Ülkeler 2015' listesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 100 üniversite arasında en iyi 3. üniversite olarak 2014 yılında bir başarıya daha imza attı.

● Dünya Üniversite Sıralamaları Merkezi’nin (CWUR), açıkladığı 2014′ün en iyi eğitim kurumları listesinde ilk 500 arasında Türkiye’den sadece ODTÜ yer aldı.

Dünyada büyük yankı uyandıran birçok buluş ve projeye imza atan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, başarılarıyla Türkiye'nin parlayan yıldızı oldu. Radara yakalanmayan hava aracı, dünyanın en iyi gece görüş kamerası, şeker hastaları için polimer plastik teknolojisiyle suni deri, ODTÜ’nün teknoloji dünyasında heyecan yaratan buluşlarından sadece birkaçı.

Türkiye’nin TÜRKSAT uyduları da ODTÜ tarafından tasarlanıp geliştiriliyor.

Dünyanın teknoloji merkezi Silikon Vadisi’ne yön veren Türk mühendisler de ODTÜ’de yetişiyor.

● ODTÜ’nün genetik mühendisler takımı, kimyasal sinyallere insan hücresi gibi tepkiler verebilen "canlı makineler" yapmaya olanak tanıyan "Mining for BioBricks" isimli yazılımlarıyla, ABD’de MIT’nin düzenlediği uluslararası proje yarışmasında, dünya ikincisi oldu.

İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS) kuruluşunun, 36 ayrı bilim alanındaki performansların ölçüldüğü araştırmasında, ODTÜ 10 alanda dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girdi.

● ODTÜ, Amerika ve Avrupa Kıtalarının En Başarılı Endüstriyel Dizayn Okulları 2013 Listesinde 6. sırada yer aldı.

● ODTÜ TEKNOKENT, dünyanın en büyük ve Türkiye’nin ilk teknoparklarından birisidir. Bu ileri teknoloji üssünde, her yıl dünya çapında büyük buluş ve başarılara imza atılmaktadır.

● ODTÜ’de Türkiye ve Dünya’nın sorunları ve gereksinimlerine çözümler üretmek amacıyla ulusal ve uluslararası boyutta araştırmalar gerçekleştiren merkezler kurulmuştur. Bunlardan en yenileri; Güneş Enerjisi, Rüzgar Enerjisi Teknolojileri, Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği, Deniz Ekosistemleri ve İklim Araştırma Merkezleridir.

● ODTÜ'nün kurulduğu günden bu yana yürüttüğü en büyük sosyal sorumluluk projesi, Ankara'nın ağaçlandırılmasıdır. ODTÜ Yerleşkesi, bugün Ankara'nın en geniş yeşil bölgesidir. ODTÜ Ağaçlandırma Projesi, 40 yılı aşkın bir süredir devam eden özgün yapısıyla bölgede bir mikro-klima etkisi yaratmış,  kuru geçen yaz ve şiddetli geçen kış mevsimlerini yumuşatmayı başararak kent iklimini değiştirmiş, Ankara şehrinin güney girişinde hızla gelişen çarpık kentleşmeye bir set çekmiştir.  ODTÜ Ağaçlandırma Projesi, ekolojik değerleri hızla bozulan dünyamızda yaratmış olduğu artı değerler nedeniyle 1995 yılında Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü kazanmış, 2003 yılında ise TEMA Vakfı tarafından ödüle değer bulunmuştur.

Kampus alanı 45.000 dekar (4500 hektar), orman alanı ise 30.430 dekar (3043 hektar) büyüklüğündedir ve Ankara'nın merkezinden 20 km uzaktaki Eymir Gölü'nü de içine almaktadır. ODTÜ öğrencileri, bu gölde yapılan kürek sporu faaliyetlerinden, balık avlama ve piknik olanaklarından ve çeşitli etkinliklerden yararlanmaktadırlar.