Taksim’de TOMA İle Ayrılan İki Farklı İftar!

Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı’na kadar uzanan ve bitiminde bir TOMA duran dünyanın en uzun “yeryüzü iftarı” sofrası kuruldu. Caddeyi dolduran binlerce kişi aynı anda orucunu açtı. İftardan sonra polisin Taksim Meydanı’ndan kısmen çekilmesiyle on binlerce kişi 23...

Taksim’de TOMA İle Ayrılan İki Farklı İftar! (9 Temmuz 2013)

Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı’na kadar uzanan ve bitiminde bir TOMA duran dünyanın en uzun “yeryüzü iftarı” sofrası kuruldu. Caddeyi dolduran binlerce kişi aynı anda orucunu açtı. İftardan sonra polisin Taksim Meydanı’ndan kısmen çekilmesiyle on binlerce kişi 23 gün sonra yeniden alana ve Gezi Parkı’na akın etti.

Ramazanın ilk iftarı Taksim Meydanı’nda yapıldı. Daha önce iftar çadırlarında halka verilen yemekler, bu kez ilk kez Taksim Meydanı’nda kurulan beyaz örtülü, kırmızı kapaklı, düğünlerdekine benzeyen süslü masalarda verildi.

Beyoğlu’nda ise bambaşka bir iftar organizasyonu vardı. Anti-Kapitalist Müslümanlar ve Devrimci Müslümanlar gruplarının çağrısıyla gerçekleşen “yeryüzü iftarı”nda, Galatasaray Lisesi’nin önünden başlayan ve İstiklal Caddesi boyunca uzanan iftar sofrası yere kuruldu, masa ve sandalye kullanılmadı.

Yer sofrası, Taksim Meydanı girişinde bulunan TOMA’lara kadar uzanarak dünyada bir rekora da imza attı. İftarın sonuna doğru ‘caddeyi açın yoksa müdahale edeceğiz’ anonsları yapılsa da sağduyu hakim oldu ve tatsız bir olay yaşanmadı.

Ramazan ayının ilk iftarı bu akşam yapıldı. Beyoğlu Belediyesi de bu akşam Taksim Meydanı’nda iftar sofrası hazırladı.

Daha önceki yıllarda farklı noktalarda kurulan iftar sofraları için bu sene ilk kez yayalaştırma çalışmalarının sürdüğü Taksim Meydanı tercih edildi.

Beyoğlu’ndaki iftar organizasyonunun daha önce Gezi Parkı’nda yapılacağı açıklanmıştı. Ancak daha sonra masaların Taksim Meydanı’nda kurulmasına karar verildiği öğrenildi.

Dostların arasında güneşin sofrasında, kapitalizme ihtar yaşasın iftar!

İstanbul’daki bir başka “yeryüzü iftarı” noktası ise Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’ydı. Çarşı Grubu’nun desteğiyle gerçekleştirilen ve imece usulü evlerde hazırlanıp getirilen yiyecekler paylaşılarak iftar açıldı.

Ve on binler 23 gün sonra tekrar Gezi Parkı’nda

İftardan sonra polisin Taksim Meydanı’ndan kısmen çekilmesiyle on binlerce kişi 23 gün sonra yeniden alana ve Gezi Parkı’na akın etti. Haber yayına hazırlandığı saatte Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’na kalabalık grupların girişi devam etmekteydi.