60 Yıllık TMMOB Bir Gece Yarısı Operasyonu İle Yok Edilmeye Çalışılıyor

7303 sayılı Yasa, 66 ve 85 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerle değişik 6235 sayılı Yasayla kurulan ve 24 odası 420 bine yakın üyesi olan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) gece yarısı operasyonu ile yok edilmeye çalışılıyor. Hükümet, TMMOB’den Gezi Direnişi...

60 Yıllık TMMOB Bir Gece Yarısı Operasyonu İle Yok Edilmeye Çalışılıyor (10 Temmuz 2013)

7303 sayılı Yasa, 66 ve 85 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerle değişik 6235 sayılı Yasayla kurulan ve 24 odası 420 bine yakın üyesi olan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) gece yarısı operasyonu ile yok edilmeye çalışılıyor.

Hükümet, TMMOB’den Gezi Direnişi’’ndeki aktif rolünün intikamını almak için düğmeye bastı. Meclis tatile girmeden önce apar topar çıkartılmak istenilen yasaların olduğu ‘torba’ya son anda TMMOB de eklendi.

AKP, Meclis’te son anda torba kanuna meslek odalarının vize ve onay yetkilerini kaldıracak bir önerge verdi. Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ni devreden çıkarmak ve Gezi’nin intikamını almak için gece yarısı operasyonu yapılıyor.

AKP İmar Kanunu 8 maddeye meslek odalarının vize ve onay yetkisini kaldıran ekleme için oylama yaptı ve oy çokluğuyla kabul etti. TMMOB’yi fiilen bitirecek adım atılıyor.

Dün birçok yöneticisinin gözaltına alındığı, Gezi direnişi boyunca sık sık bağlı Odalarının basıldığı TMMOB, bu kez bir gece operasyonu ile yasa ile teslim alınmak isteniyor.

AKP, TMMOB yasasını değiştirerek intikamını yani Gezi parkı rövanşını almaya çalışıyor.

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, Twitter’dan, “AKP kendisine siyasi rakip gördüğü TMMOB gibi meslek örgütlerini fiilen kapatmak için korsan önerge verdi. TMMOB’a yapılan darbeyi engelleyemezsek bütün meslek örgütleri tek tek kapatılacak…” yazdı.