Syriza’nın Seçim Merkezi’nde ‘Çav Bella’ ile Kutlama

Yunanistan’da bugün yapılan erken genel seçimlerde zafer Birleşik Sol Parti Syriza’nın oldu DIŞ HABERLER SERVİSİ – Yunanistan İçişleri Bakanlığı, yüzde 27,65’i sayılan oylarla oluşan sonuçlara göre Birleşik Sol Parti Syriza&rs...

Syriza’nın Seçim Merkezi’nde ‘Çav Bella’ ile Kutlama (25 Ocak 2015)

Yunanistan’da bugün yapılan erken genel seçimlerde zafer Birleşik Sol Parti Syriza’nın oldu

DIŞ HABERLER SERVİSİ – Yunanistan İçişleri Bakanlığı, yüzde 27,65’i sayılan oylarla oluşan sonuçlara göre Birleşik Sol Parti Syriza’nın yüzde 36,5 oran ile 150 milletvekili çıkarabileceğini açıkladı. 300 sandalyeli parlamentoda, SYRIZA'nın tek başına iktidar olabilmesi için 151 milletvekili çıkarması gerekiyor.

Syriza taraftarları zaferlerini seçim merkezinde Çav Bella (Ciao Bella) eşliğinde oynayarak kutladılar.

SYRIZA’nın lideri Alexis Tsipras’in ilk açıklaması, “umut kazandı” oldu. Syriza’nın parti sözcüsü Panos Skourletis ise seçim başarısını, “bu yalnızca Yunan halkını değil,tüm Avrupa halklarını ilgilendiren tarihi bir zafer” diye nitelendirdi.

Bu arada, polis grevin sürdüğü devlet televizyonu ERT binasının önünden çekildi! Syriza’nın iktidara gelmesiyle kapatılan ERT’nin yeniden açılması ve aylardır işsiz kalan gazetecilerin de yeniden görevlerine dönmeleri bekleniyor.