Yunanistan’da 41 Yıl Sonra Solu Yeniden İktidara Taşıyan Syriza’nın Kısa Tarihçesi

Yunanistan’da bugün yapılan erken genel seçimlerde zafer Birleşik Sol Parti Syriza’nın oldu DIŞ HABERLER SERVİSİ – Haber yayına hazırlandığı sırada oyların yüzde 60’ı sayılmıştı ve Syriza’nın oy oranı yüzde 36.03’tü. ...

Yunanistan’da 41 Yıl Sonra Solu Yeniden İktidara Taşıyan Syriza’nın Kısa Tarihçesi (26 Ocak 2015)

Yunanistan’da bugün yapılan erken genel seçimlerde zafer Birleşik Sol Parti Syriza’nın oldu

DIŞ HABERLER SERVİSİ – Haber yayına hazırlandığı sırada oyların yüzde 60’ı sayılmıştı ve Syriza’nın oy oranı yüzde 36.03’tü. Buna göre 149 milletvekilliğini garantilemişti.  Ancak 300 sandalyeli parlamentoda, SYRIZA'nın tek başına iktidar olabilmesi için 151 milletvekili çıkarması gerekiyor.

Syriza taraftarları zaferlerini seçim merkezinde Çav Bella (Ciao Bella) eşliğinde oynayarak kutladılar.

Syriza’nın lideri Alexis Tsipras’in ilk açıklaması, “umut kazandı” oldu. Syriza’nın parti sözcüsü Panos Skourletis ise seçim başarısını, “bu yalnızca Yunan halkını değil,tüm Avrupa halklarını ilgilendiren tarihi bir zafer” diye nitelendirdi.

SYRIZA’nın lideri Alexis Tsipras Atina Üniversitesi önünde yaptığı zafer konuşmasında özetle, “Bugün Yunan halkı tarih yazdı. Bugün emek hareketi kazanmıştır. Bu gecenin mesajı umut oldu. Aşağılanma, otorite, yokluk dönemi bitti. Elitler ve oligarklar kaybetti. Çalışan Yunanistan kazandı.Kemer sıkma geride kaldı. Bugün kutlama yapacağız, yarından itibaren çok çalışacağız” dedi.

Bu arada, polis grevin sürdüğü devlet televizyonu ERT binasının önünden çekildi! Syriza’nın iktidara gelmesiyle kapatılan ERT’nin yeniden açılması ve aylardır işsiz kalan gazetecilerin de yeniden görevlerine dönmeleri bekleniyor.

SYRIZA NEDİR?

Yunanistan'da kurulmuş sosyalist bir partidir. Çok farklı çevrelerden ılımlı ya da uç çeşitli sol hareketlerin Synaspismos hareketi önderliğinde birleşmesiyle oluşmuştur. Parti lideri Synaspismos'un eski lideri Alexis Tsipras'tır. Parti içinde Troçkistlerden yeşillere, Maoistlerden Avrokomünistlerine kadar on üç farklı sol grup ve çeşitli bağımsız politikacılar bulunmaktadır.

Yunanistan'daki 2004 seçimlerinde yüzde 3,3 alan SYRIZA, 2007 seçimlerinde yüzde 5,04 oy aldı. Yükselişini devam ettiren sosyalist ittifak SYRIZA, 17 Haziran 2012 günü yapılan seçimlerinde yüzde 26 oy oranıyla 2. parti oldu ve 71 milletvekili çıkardı.