İnsanlık bir kez daha kıyıya vurdu!

  Ege kıyıları yine yeni bir göçmen faciasına sahne oldu. Yunanistan'ın Midilli Adası‘na doğru yola çıkan çok sayıda sığınmacı botlarının batması sonucu yaşamını yitirdi. Türkiye’deki zorlu yaşam koşulları ve belirsiz gel...

İnsanlık bir kez daha kıyıya vurdu! (5 Ocak 2016)

 

Ege kıyıları yine yeni bir göçmen faciasına sahne oldu. Yunanistan'ın Midilli Adası‘na doğru yola çıkan çok sayıda sığınmacı botlarının batması sonucu yaşamını yitirdi.

Türkiye’deki zorlu yaşam koşulları ve belirsiz gelecek nedeniyle, umut yolculuğunun ölüm yolculuğuna dönüşeceğini bile bile Avrupa’da yaşam hayaliyle, insan kaçakçılarının insafsızlığına yenik düşerek, Midilli Adası’na gitmek üzere olumsuz hava koşullarına karşın, sahte can yeleklerini giyip basit botlara binerek Ege’ye açılan onlarca insan yine gecenin karanlığında denizin derinliklerinde soğuk sularda kayboldu, boğuldu.

Jandarma, Ege sahillerinde 36 sığınmacının cesedini buldu. Ayvalık ve Dikili'de kıyıya vuran cesetler arasında çocuklar ve 6 aylık hamile bir kadının da bulunduğu kaydedildi.

Bir Türk sahil güvenlik yetkilisi üç tekne ve bir helikopterin hayatta kalan olup olmadığını araştırdığını söyledi.

Geçen yıl Yunanistan'a 500 binden fazla sığınmacının girdiği belirtiliyor.

Türk kıyılarından 10 km kadar uzakta bulunan Midilli Adası, binlerce sığınmacı için Avrupa'ya giriş kapısı konumunda. Sığınmacıların çoğu Suriye'deki iç savaştan ve IŞİD teröristlerinin vahşetinden kaçıyor.

BM verilerine göre, son 5 yılda Suriye’deki iç savaş nedeniyle ülkesinden kaçan Suriyelilerin sayısı, 8 milyona yaklaştı. Bunların 2,5 milyona yakın bölümü de Türkiye’de bulunuyor.