Suriye Krizi, Bölgesel Bir İç Savaştan Çıkıp Üçüncü Dünya Savaşına mı Dönüşüyor?

KAMİL ERYAZAR Dış politika analistleri ve askeri uzmanlara göre, Rusya’nın Suriye üzerindeki son atakları, Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlangıcı olabilecek kadar tehlikeli bir gelişme… Rusya, Suriye’deki IŞİD hedeflerini Hazar ...

Suriye Krizi, Bölgesel Bir İç Savaştan Çıkıp Üçüncü Dünya Savaşına mı Dönüşüyor? (8 Ekim 2015)

KAMİL ERYAZAR

Dış politika analistleri ve askeri uzmanlara göre, Rusya’nın Suriye üzerindeki son atakları, Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlangıcı olabilecek kadar tehlikeli bir gelişme…

Rusya, Suriye’deki IŞİD hedeflerini Hazar Denizi’ndeki 4 savaş gemisinden attığı 26 füze ile 1500 kilometre uzaktan vurduğunu açıkladı. Çin'in uçak gemisi Varyag da Rus donanmasına destek vermek üzere Doğu Akdeniz’e girdi.

Kıtalararası balistik füzeler kullanıldı

Rus televizyonlarından canlı yayınlanan toplantıda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Suriye'deki operasyonlar hakkında rapor veren Savunma Bakanı Sergey Şoygu, saldırıların Hazar Denizi'ndeki dört Rus gemisinden gerçekleştirildiğini ve IŞİD mevzilerine 26 füze fırlattığı bilgisini aktardı.

Denizden bu sabah gerçekleştirilen saldırı sırasında 11 hedefin vurulduğunu belirten Şoygu, ''Füzeler hedeflerine ulaşmadan önce 1.500 km yol aldı. Edindiğimiz bilgilere göre hedeflerin tümü imha edildi. Kamu binaları zarar görmedi'' dedi.

‘Bir haftada 112 IŞİD hedefi vuruldu’

Rusya'nın Suriye'de 30 Eylül'de başlattığı hava operasyonunda toplam 112 IŞİD hedefinin vurulduğunu bildiren Şoygu, ''Saldırılarımızın yoğunluğu artıyor'' ifadelerini kullandı.

Şoygu, Rusya'nın sekizinci gününe giren saldırıları boyunca IŞİD'e ait 19 komuta merkezi, 12 mühimmat deposu, 71 zırhlı araç, patlayıcı yapımında kullanılan 6 fabrika ve atölyenin imha edildiğini söyledi.

Çin uçak gemisi de Doğu Akdeniz’de

Çin'in Kuznetsov sınıfından uçak gemisi Varyag’ın da (yeni adıyla Liaoning), Suriye’deki savaşta Rus donanmasına destek vermek üzere Doğu Akdeniz’e giriş yaptığı bildirildi. Varyag, 306.5 metre uzunluğunda ve 72 metre genişliğinde. Geminin J-15 savaş uçağı, JT-9 deniz eğitim uçağı ve Z-8 tipi helikopter gibi unsurları taşıdığı belirtiliyor.

ABD: Suriye'de Rusya ile işbirliği yok

ABD Savunma Bakanı Ash Carter, ABD'nin Suriye'de Rusya ile askeri işbirliğinin söz konusu olmadığını söyledi.

Rusya'nın Suriye stratejisinin "feci şekilde kusurlu olduğunu" belirten Carter, şunları söyledi:

"Yapacağımız şey pilotlarımızın profesyonel güvenlik prosedürleri konusunda basit ve teknik konularda görüşmeye devam etmek olacak. Bu kadar. Kanalı açık tutacağız çünkü bu pilotlarımızın emniyeti ve güvenliğiyle ilgili bir mesele" dedi.

"Üçüncü Dünya Savaşı başlayabilir"

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Tanrı'ya olan inancın aşırı şekilde çarptırılmasından nemalanan terörizmin Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika'da üçüncü dünya savaşını başlatma hedefinde olduğunu söyledi.

Suriye, 06 Ekim 2015 tarihli hava resmi yeşil renkli uçaklar ABD uçakları, sarı renkli uçaklar Rus uçakları

Bölgesel iç savaştan dünya savaşına doğru…

Dış politika analistleri ve askeri uzmanlara göre, Rusya’nın Suriye üzerindeki son atakları, Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlangıcı olabilecek kadar tehlikeli bir gelişme…

Bu konuda odatv’de Kerem Çalışkan da şunları yazdı:

III. Dünya Savaşı için taraflar kümeleniyor…

Tıpkı I. ve II. Dünya savaşları öncesinde olduğu gibi cepheler şekilleniyor…

Bir tarafta Rusya-Çin-İran-Hizbullah-Irak ve Suriye…

Diğer tarafta ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Suudi Arabistan, Katar, Türkiye…

İsrail karambole gelmeden bölgede varlığını sürdürme kaygısında… Rusya’dan güvence istiyor…

PYD (PKK), IŞİD ile savaşan güç olmanın özgüveni ile Rusya’ya yanaşma, şirin görünme çabasında…

Esad kalsa da gitse de, Rusya ve Çin belli ki bölgeden kolay kolay çekilmeyecek…

İran-İsrail kavgasının kimin lehine gelişeceğine ABD kadar, artık Rusya ve Çin de karar verecek…

ABD’nin bölgeyi yeniden dizayn etme, ülkeler parçalayıp, yeni ülkeler kurup sınırlar çizme oyununa şimdi Rusya ve İran da katılmıştır… Onların uçak ve tankları da bombalarla sınır çizecektir…

ABD ya bunu kabullenmek, ya da çatışmak zorunda kalacaktır…

Belki Obama’dan sonra, ama mutlaka…

Artık dünyadaki bütün ülkeler, bölgedeki büyük bloklaşmada saf tutma, tavır belirleme, tarafsız kalma veya kalmama, ya da görünen kaosta ayak altında ezilmeme telaşında…

III. Dünya Savaşı, dünyadaki etkili devletlerin bölgedeki güç gösterisi ile start alıyor…

Fransız haftalık haber dergisi Le Nouvel Observateur’ın bu haftaki “3. Dünya Savaşı” konulu kapağı

‘3. Dünya Savaşı başladı bile…’

Londra Regent’s Üniversitesi’nden uluslararası göç alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. İbrahim Sirkeci’ye göre ise Üçüncü Dünya Savaşı çoktan başladı. Birleşmiş Milletler’in yayınladığı “Mülteciler Raporu”na göre, mültecilerin sayısının bir yıl içinde 51,2 milyondan 59,5 milyona yükseldiğini söyleyen Sirkeci, ilk kez bir savaş durumu olmadan mültecilerin sayısı bu kadar arttığını belirtiyor ve ekliyor: “Bir yıl içinde mülteci nüfusunun 8,3 milyon artması 2. Dünya Savaşından bu yana görülen en büyük artış. 3. Dünya savaşı çıkacak mı diye merak edenler için, sonuçları itibariyle ‘çıktı bile’ diyebiliriz.”