Umudun, aşkın, mücadelenin, özgürlüğün şairi, yazın emekçisi, güzel insan SENNUR SEZER

'Ağrımasa bilir miydim, yüreğimin yerini' Şairliği ve yazarlığının ötesinde çok yönlü toplumcu gerçekçi sanatçı Sennur Sezer de aramızdan ayrıldı Sennur Sezer, Türkiye 'de gelmiş geçmiş en önemli kadın şair...

Umudun, aşkın, mücadelenin, özgürlüğün şairi, yazın emekçisi, güzel insan SENNUR SEZER (8 Ekim 2015)

'Ağrımasa bilir miydim, yüreğimin yerini'

Şairliği ve yazarlığının ötesinde çok yönlü toplumcu gerçekçi sanatçı Sennur Sezer de aramızdan ayrıldı

Sennur Sezer, Türkiye 'de gelmiş geçmiş en önemli kadın şairlerden biri olarak gösteriliyordu. Şairliğinin yanı sıra edebiyat ve edebiyat tarihi alanında da eserler veren; gerçek ve takma adlarla özellikle Yeşilçam'a çok sayıda senaryo yazan; çeşitli ansiklopedi ve antolojilerin oluşturulmasında büyük katkıları bulunan Sennur Sezer, Türkiye sosyalist hareketinin ve işçi sınıfı mücadelesinin bir parçası olmaktan da hiç geri durmadı. Gençliğinde Taşkızak Tersanesi'nde çalışırken başladığı politik mücadelesini ömrünün son gününe kadar sürdürdü.

12 Haziran 1943'te Eskişehir'de doğan Sennur Sezer, 1959’da İstanbul Kız Lisesi’nin ikinci sınıfından ayrıldıktan sonra Taşkızak Tersanesi’nde çalışmaya başladı. 1965 yılında Varlık Yayınları düzelticiliğine geçti. 1967 yılında Adnan Özyalçıner ile evlendi. 1982 yılına kadar çeşitli yayınevlerinde ve ansiklopedilerde düzelticilik, metin yazarlığı yaptı.

Başta Evrensel gazetesi ve Evrensel Kültür dergisi olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlanan Sennur Sezer'in çeşitli yayınevleri tarafından yayınlanmış çok sayıda kitabı bulunuyor.

Sezer'in başlıca şiir kitapları şöyle: Gecekondu (1964), Yasak (1966), Direnç (1977), Sesimi Arıyorum (1982), Kimlik Kartı (ilk üç kitap, 1983), Bu Resimde Kimler Var (1986), Afiş (1991), Kirlenmiş Kağıtlar (1999), Bir Annenin Notları (Seçme Şiirler 2002), Dilsiz Dengbej (2001), Akşam Haberleri (2006), İzi Kalsın (2011).

Sennur Sezer’in kendi kaleminden yaşam öyküsünü buradan okuyabilirsiniz.