Sosyal Medya ve Teknoloji Borsasında Yeni Mobil Satın Almalar

Sosyal medya ve teknoloji alanında “mobil” uygulamaların değeri her geçen gün daha da yükseliyor. Facebook, mobil navigasyon uygulama şirketi Waze’i bünyesine katarak Instagram’dan sonraki en büyük satın almaya imza atacak. Yahoo ise yine mobil uygulama takımını güçlendirmek ...

Sosyal Medya ve Teknoloji Borsasında Yeni Mobil Satın Almalar (10 Mayıs 2013)

Sosyal medya ve teknoloji alanında “mobil” uygulamaların değeri her geçen gün daha da yükseliyor. Facebook, mobil navigasyon uygulama şirketi Waze’i bünyesine katarak Instagram’dan sonraki en büyük satın almaya imza atacak. Yahoo ise yine mobil uygulama takımını güçlendirmek için iki şirketi birden satın aldı.

İsrail’in Calcalist sitesindeki habere göre, Facebook mobil platformlardaki navigasyon kapasitesini artırmak için Waze’i 800 milyon dolar ile 1 milyar doları arası bir fiyattan satın alacak.

Facebook’un Waze’i alabileceğine yönelik haberler ilk olarak 2013 başında çıkmış, İsrailli firmaya Microsoft’un da talip olduğu öne sürülmüştü.

Waze’i satın alması halinde, Facebook on milyonlarca sürücünün yer aldığı gerçek zamanlı yol bilgisi sunma teknolojisine kavuşacak. The Next Web’in verdiği bilgiye göre, sosyal trafik ve navigasyon uygulaması Waze’in Ocak 2013’teki kullanıcı sayısı 36 milyondu. Kullanıcı sayısının bugün 45 milyon olduğunu açıklayan şirketin, bu rakamı 2013 sonuna kadar iki katına çıkarmayı hedeflediği belirtildi.

Yahoo İki Şirketi Satın Aldı

Yahoo mobil ekibini güçlendirmek için satın almalara yöneldi. Ucuz uçuşlar bulmaya yarayan bir web sitesi ve uygulama olan MileWise’ı alan Yahoo, bu şirketin beş kişilik mobil ekibini kendi bünyesine kattı.

Twitter’da anket düzenlemeye yarayan GoPollGo uygulamasını da tamamen satın alan Yahoo, bu şirketin üç kurucusunu kendi mobil grubuna ekledi.

cnbce.com’un haberine göre,satın almanın tamamlanmasıyla birlikte dört yıl önce kurulan MileWise ve iki yıllık geçmişi olan GoPollGo hizmetlerine son vererek kapanacak.

Yahoo satın aldığı iki şirketin verdiği hizmetleri kendi bünyesinde sunup sunmayacağını henüz açıklamadı.