Sosyal Medya Muhalefetinin Bir Başarısı Daha!

İçeriği duyulduktan sonra sosyal medyada büyük tepki toplayan ve dün akşam Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda onaylanan “vekillere kıyak tasarısı”ndan muhalefet geri çekildi TBMM’de dört partinin imzası ile gündeme gelmesi beklenen ‘vekile kıyak yasası’nı Baş...

Sosyal Medya Muhalefetinin Bir Başarısı Daha! (10 Mayıs 2013)

İçeriği duyulduktan sonra sosyal medyada büyük tepki toplayan ve dün akşam Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda onaylanan “vekillere kıyak tasarısı”ndan muhalefet geri çekildi

TBMM’de dört partinin imzası ile gündeme gelmesi beklenen ‘vekile kıyak yasası’nı Başbakan Erdoğan’ın ‘değiştirteceği’ haberleri üzerine muhalefet partileri imzalarını çekti.

Meclis’te dört partinin imzası ile verilen milletvekillerine eskileri de kapsayacak şekilde ömür boyu haklar getiren yasa teklifinden MHP, CHP ve BDP imzasını çekti. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bugün basına yansıyan, ‘pazartesi günü yasanın düzeltilmesini isteyeceği’ haberlerinden sonra muhalefet hamle üstünlüğünü almak için arka arkaya imzalarını çekti. MHP ve CHP’den sonra BDP de imzasını geri çekti.

CHP’DE KILIÇDAROĞLU’NDAN ‘ÇEKİN’ TALİMATI

CHP’de geri çekme kararının, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Grup yöneticilerine ‘imzaları çekin’ talimatıyla alındığı bildirildi. Kılıçdaroğlu’nun, Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nin CHP Denizli Milletvekili Cihaner ile ilgili verdiği ‘davaya zorla getirilmesi’ kararına tepki gösterdiği ve “Polis ruhsat sordu diye itibarlarının zedelendiğini söyleyenler milletvekilinin polis zoruyla mahkemeye götürülmesine ses etmiyorlar. Böyle iki yüzlülük olmaz” diyerek tekliften imzaların çekilmesini istediği öğrenildi.

AK PARTİ TEK BAŞINA ÇIKARTACAK!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, “AK Parti adına bunu çok net söylüyorum, kim ne derse desin kim imzasını çekerse çeksin kim bunun arkasında durmazsa durmasın. Biz bunun arkasında duruyoruz” dedi.

TBMM’de, son derece masum, makul, mantıklı ve olması gereken bir düzenleme yapıldığını vurgulayan Çelik, “Ama milletvekilleriyle olduğu için, her zamanki alışkanlıkla, medya tahrik edici bir rol üstlenmiş durumdadır. Herkesin şunu bilmesi gerekiyor. Biz medyanın verdiği ayara göre yasama yapmıyoruz. Medyanın attığı manşetlere göre de icraat yapmıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

İmzasını çekenlere, kanun teklifine, “yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, TBMM’ye bir ay içinde müracaat etmeyenler, bu haklardan yararlanamazlar” şeklinde bir hüküm koymayı öneren Çelik, “Onlar o haklardan yararlanmasın. Oldum olası, işin sorumluluğunu başkasının üstüne yıkan ama daha sonra da usul usul gidip, bu getirilen, varsa, bir avantajdan yararlanan geçmişte de milletvekilleri gördük. ‘Tepki varsa tepkiyi siz çekin. Nimet varsa veya bir avantaj varsa bundan biz yararlanalım’ kolaycılığı içinde olmak siyasi ahlakla da bağdaşmaz” dedi.