Sosyal Medya Kullanıcılarının Hoşlanmadığı Uygulamalar

Bir yandan sosyal paylaşım ağlarına olan ilgi tüm hızıyla sürerken diğer bir yandan ise kullanıcılar bazı uygulamalardan nefret ediyorlar Amerika Tüketici Memnuniyet Endeksi’nde (ACSI) yer alan verilere göre sosyal medya kullanıcılarının hoşlanmadığı uygulamaların başı...

Sosyal Medya Kullanıcılarının Hoşlanmadığı Uygulamalar (6 Ağustos 2014)

Bir yandan sosyal paylaşım ağlarına olan ilgi tüm hızıyla sürerken diğer bir yandan ise kullanıcılar bazı uygulamalardan nefret ediyorlar

Amerika Tüketici Memnuniyet Endeksi’nde (ACSI) yer alan verilere göre sosyal medya kullanıcılarının hoşlanmadığı uygulamaların başında reklamlar geliyor.

Bağımsız olarak ABD genelinde tüketici memnuniyetini ölçen ACSI, 6 binden fazla kişinin katılımı ile yapılan bir anket.

Anket sonuçlarına göre, kullanıcılar sayfalardaki yoğun reklamları sıkıcı bulurken, kişisel bilgilerinin reklam şirketleriyle paylaşılmasından da ayrıca rahatsız oluyorlar.

ACSI konuyla ilgili raporunda, “Mahremiyet kaygıları ve reklamların yaygınlaşması sosyal medyaya yönelik memnuniyeti düşürüyor. Buna ek olarak sosyal medya sayfaları çeşitli cihazlar üzerindeki kullanım kolaylığı ve sayfa performansı olarak da diğer e-ticaret şirketlerinin internet sayfalarının gerisinde kalıyor.” dedi.

Kullanıcı dostu olmayan karmaşık arayüzler de memnuniyeti düşürüyor. Kullanıcılar, sade, pratik, kullanımı kolay sayfa tasarımlarını daha çok seviyorlar.

Facebook, Twitter, Linkedin gibi yaygın olarak kullanılan sosyal paylaşım ağlarının kullanıcı memnuniyeti ve bağlılığı bu tür nedenlerle hızla düşüyor.

Diğer yandan ise bu tür uygulamaların olmadığı Pinterest’teki memnuniyet de diğerlerin tam tersine artıyor.

Anketi düzenleyen bağımsız araştırma kuruluşu ACSI’nin müdürü David VanAmburg konuyla ilgili yorumunda bunun nedenini “Pinterest’te reklamlar artık daha az önce çıkıyor ve daha az rahatsız edici. Ayrıca Facebook ve LinkedIn’deki sosyal etkileşim modelleri ve katmanlarına kıyasla bu sayfada “pin” yapmak genel olarak daha kolay algılanıyor” olarak açıklıyor.

Tüketici memnuniyetsizliği bazen müşteri hizmetlerinin sorunları çözmemesinden de kaynaklanıyor: Şifrelerini unutan ya da bir özelliği çözemeyen kullanıcılar kimi zaman daha kafa karıştırıcı bir bilgiyle ya da sessizlik ile karşılaşıyor.

Ancak genel olarak memnun olmamaları tüketicileri bu sitelere girmekten de alı koymuyor. Amerikalılar geçen yıl sosyal medyada günde ortalama 3,2 saat harcadı.