Sosyal Medya Kazaları

Sosyal medyada bir anlık boş bulunmuşlukla yazacağınız bir tweet ya da paylaşım başınıza iş açabilir. Sosyal medya kullanımı ne yazık ki birtakım riskleri de birlikteliğinde getiriyor ve bazen görünmez kazalara yol açabiliyor. Onun için yazdığınız tweeti göndermeden ya da ...

Sosyal Medya Kazaları (16 Ocak 2013)

Sosyal medyada bir anlık boş bulunmuşlukla yazacağınız bir tweet ya da paylaşım başınıza iş açabilir. Sosyal medya kullanımı ne yazık ki birtakım riskleri de birlikteliğinde getiriyor ve bazen görünmez kazalara yol açabiliyor. Onun için yazdığınız tweeti göndermeden ya da herhangi bir şeyi paylaşmadan önce iki kere düşünün!

Fenerbahçe maçı sonrasında attığı “Bu kupa Amerikaya girsin” yazan tweet mesajı Ergun Babahan’ın Star ve Today’s Zaman gazetelerindeki köşelerine mal olmuştu.

Sıkı bir Twitter kullanıcısı olan Babahan,  yanlış yazdığını, harf hatası yaptığını söyleyip defalarca özür diledi. Şu sıralarda ise açtığı blog üzerinden güncel medya yorumları yapıyor ve Twitter’ı en az eskisi kadar çok kullanıyor.

Babahan bu haberi okudu mu?

Ancak bugün Zaman gazetesinin sürmanşetinde yayınlanan bir haber, akıllara Ergun Babahan’ı getirdi. Haberi okuyan medya mensuplarının büyük kısmı, “acaba bu haberi Babahan okudu mu?” diye sormadan edemedi.

Son pişmanlık fayda etmiyor!

Zaman’ın “Son pişmanlık fayda etmiyor!” ve “Twit atmadan önce iki kez düşünün” başlıkları ile hem birinci sayfadan sürmanşette hem de ikinci sayfada verdiği haberde Mınhac Çelik imzası var.

Haberde bir yandan Twitter’in ne kadar önemli bir hal aldığı anlatılırken, diğer yandan “Espri ya da yanlış bir hesaptan atılan twit, kişinin işini kaybetmesine neden olabiliyor. Hatta bazı örneklerde olduğu gibi twit yüzünden hapis cezasına çarptırılanlar bile var.” deniliyor.

İŞTE KUVEYT, ABD, JAPONYA GİBİ ÖRNEKLER İLE ZAMAN’IN O HABERİ…

“Kuveyt mahkemesi, Ayyad el-Harbi adlı vatandaşı Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Sabah’a hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl hapse mahkûm etti. İki ay önce de Raşid Salih el-Anzi adlı başka bir Kuveyt vatandaşı, Emir’in yetki ve haklarına tecavüz ettiği gerekçesiyle aynı cezaya çarptırılmıştı.

Özgürlük cenneti olarak anılan ABD’de ise 11 Eylül hadisesinden sonra  tartışılamayan bir tabu haline gelen El Kaide ve lideri Üsame bin Ladin ile ilgili fikir belirtmek cesaret isteyen bir iş. Amerikan futbol takımı Steelers’ın oyuncusu Rashard Mendenhall’ın, Üsame bin Ladin’in öldürülmesinin ardından “Ne tür insanlar ölümü kutlarlar? Hiç dinlemedikleri ve konuşmadıkları birinden insanların nefret etmeleri çok şaşırtıcı. Hikâyenin sadece bir tarafını dinledik.” ifadeleri Twitter’da oldukça ses getirdi. Toplumdan gelen tepkiye dayanamayan Steelers oyuncusuna sahip çıkamadı ve sözleşmesini feshetti.

Attığı twit nedeniyle ekmeğinden olan bir başka ünlü de CNN’in tecrübeli editörlerinden Octavia Nasr. İsrail’in güvenlik tehdidi olarak gördüğü Hizbullah’ın ruhanî lideri Hüseyin Fadlallah’ın ölümünden sonra, Şii Arap lidere saygı duyduğunu Twitter üzerinden takipçilerine ilan eden Nasr, daha sonra özür dilese de CNN’deki pozisyonunu kaybetti. Japonya’nın en büyük sigorta şirketi olan Aflack’ın reklam yüzü olan komedyen Gilbert Gottfried de Twitter mağdurlarından. Twitinde tsunami ile ilgili “Japonlar gerçekten gelişmiş. Plaja gitmiyorlar, plaj onlara geliyor.” ifadelerini kullanan komedyen, bunun ardından işten atıldı.

‘Sadece patronunu retweetle’

Çalışanların tweetlerinin kurumları kamuoyu önünde zor duruma sokması üzerine, büyük şirketler bu konuda harekete geçti. İngiliz Sky News kanalı, çalışanlarını Twitter konusunda uyararak kurum dışı kullanıcıların ifadelerini retweet etme yasağı getirdi. BBC de benzer bir çekinceyle, çalışanları için Twitter kullanım kılavuzu hazırladı. Buna göre köklü İngiliz haber kuruluşu, muhabir ve editörlerine, çalışanlarının özel haber ve son dakika gelişmelerini Twitter’dan paylaşmasını yasakladı.

Benzer önlemler, Türkiye’de sosyal medyayı etkili kullanan şirketler için de gerekli. İçerisinde Doğuş Holding, Türk Telekom ve Akbank gibi şirketlerin de bulunduğu birçok kurum, çalışanlarını Twitter ve Facebook’ta daha dikkatli olma konusunda uyaran düzenli e-mailler gönderiyor.

Gazeteciler.com