Facebook Durgunluk Dönemine mi Girdi?

Facebook’un merakla beklenen yeni özelliği ‘Sosyal Ağ Araması’ dün gece Mark Zuckerberg tarafından tanıtıldı. Sosyal ağlarda yaşanan hızlı rekabetle başa çıkabilmek için sürekli yeni özellikler ekleniyor. Bunların kimileri beğenilirken, kimileri de kullanıcılar tarafınd...

Facebook Durgunluk Dönemine mi Girdi? (16 Ocak 2013)

Facebook’un merakla beklenen yeni özelliği ‘Sosyal Ağ Araması’ dün gece Mark Zuckerberg tarafından tanıtıldı. Sosyal ağlarda yaşanan hızlı rekabetle başa çıkabilmek için sürekli yeni özellikler ekleniyor. Bunların kimileri beğenilirken, kimileri de kullanıcılar tarafından benimsenmiyor ve eleştiriliyor.

Kimi teknoloji sosyologları ise bu çabaları ‘son çırpınışlar’ olarak yorumluyorlar. Bu tezlerini öne sürerken de, son aylarda yaşanan kullanıcı sayılarındaki düşüşleri gösteriyorlar.

Örneğin, dünya çapında 1 milyarı aşkın kayıtlı kullanıcısı bulunan ve son aylarda yüz milyonlarca kişinin mobil olarak bağlandığı Facebook, Amerika, İngiltere ve Meksika gibi ülkelerde düşüşe geçmiş durumda. SocialBakers firmasının araştırmasına göre, geçtiğimiz Aralık ayında Amerika’da 1 milyondan fazla, İngiltere’de de 945 binden fazla kullanıcı Facebook’u kullanmamış. Gerekçe olarak ise, Facebook’un gizlilik – güvenlik sorunları ve ‘bıkkınlık’ dile getiriliyor. Amerika’nın 167, İngiltere’nin de yaklaşık 33 milyon Facebook kullanıcısı olmasına rağmen bu düşüşlerin yabana atılmaması gerektiği bildiriliyor.

Yine bu hafta yayınlanan bir araştırmada özellikle genç kullanıcıların Facebook’tan Tumblr’a kaymaya başladığı ortaya konmuştu.

Türkiye’de bu durumun tam tersine kullanıcı sayısı şimdilik artmaya devam ediyor. SocialBakers’ın araştırmasına göre, Türkiye’nin 32 milyondan fazla Facebook kullanıcısı var ve son ay itibarıyla da 316 binlik bir artış söz konusu.

Son aylarda dünyada ülkelere göre yaşanan Facebook kullanımı rakamlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.