Sosyal Ağlar Değişiklik ve Yenilik Yarışındalar

İki büyük sosyal ağ platformu Twitter ve Facebook son günlerde peş peşe değişiklik ve yenilikler yapıyorlar. İşte bir hafta içerisinde açıklanan tüm yeni uygulamalar bir arada… Twitter Şubat ayı başında denemelerine başladığı yeni sayfa tasarımını bu hafta sınırlı...

Sosyal Ağlar Değişiklik ve Yenilik Yarışındalar (10 Nisan 2014)

İki büyük sosyal ağ platformu Twitter ve Facebook son günlerde peş peşe değişiklik ve yenilikler yapıyorlar. İşte bir hafta içerisinde açıklanan tüm yeni uygulamalar bir arada…

Twitter Şubat ayı başında denemelerine başladığı yeni sayfa tasarımını bu hafta sınırlı sayıdaki kullanıcısının hizmetine sundu. Özellikle sayfanın en üstünde yer alan büyük kapak fotoğrafı ile Facebook’a benzeyen tasarım birkaç hafta içerisinde tüm kullanıcılara açılacak. Ayrıca yeni tasarımda geçen profillerde, ilgi gören tweet’lerin daha büyük gözükeceği ve fotoğrafların daha belirgin hale getirileceği görülüyor.

Twitter’ın bir diğer önemli adımı ise retweet özelliğinin değişikliğiyle ilgili… Kullanıcılar yakın gelecekte retweet butonunu görmeyecek, bunun yerine ‘Share with followers’ yani ‘takipçilerle paylaş’ butonu görecek. Pratikte her iki buton da aynı işlevi görecek.

Twitter’ın kuruluşundan bu yana kullanılan ‘@’ ve ‘#’ sembolleri de yakın gelecekte tarihe karışacak. Bundan böyle kullanıcılar bu sembolleri kullanmadan da birbirleriyle iletişimde kalabilecek.

Twitter ayrıca seçtiği belli bir grup yüksek profilli kullanıcıya, istediği bir Tweet’i sabit olarak profilinin ilk satırında tutma özelliğini de sundu. Daha çok müzisyenler, politikacılar gibi onaylı resmi hesabı bulunan kullanıcıların yararlanabileceği ‘pinned tweets’ ile bu kullanıcılar seçtikleri tweet’lerini profil sayfasının başına sabitleyebiliyor. Tweet’in altında aynı marka reklamlarında olduğu gibi“promoted” yazısı çıkıyor ve yeni tweet’ler geldikçe sabitlenen tweet sayfanın başında kalmaya devam ediyor. kullanıcılar pin’leyerek profil sayfalarının başında yer almasını istedikleri tweet’lerini kendi analytics sayfasından ayarlayabiliyor. Ayrıca Twitter bu tweet’ler için bir sınırlama da getirmiyor. Diğer bir deyişle kullanıcılar istedikleri tweet’i seçebiliyor. Bu uygulama şimdilik sadece masaüstü versiyonunda var.

FACEBOOK’TAKİ DEĞİŞİKLİK ve YENİLİKLER

Facebook mobil kullanıcıları için mesajlaşma özelliğini kaldırırken, Facebook Messenger’a sesli görüşme eklemeye hazırlanıyor.

Facebook kullanıcıların en çok kullandığı özel mesajlaşma özelliğini Facebook uygulamasından kaldırmayı planlıyor.

Kullanıcılar bunun yerine artık Facebook Messenger uygulamasını kurmak zorunda kalacak. Bu uygulamayı kullanmayanlar ise bu özellikten faydalanamayacak.

Facebook’un web tasarımında bu konuda bir değişikliğe gidilmezken, Android, Windows Phone ve iOS platformlarında çok yakında bu değişikliğe geçileceği düşünülüyor.

Facebook, bu hamleyle Facebook Messenger kullanımını artırmayı ve özel mesaj özelliğini ayrı bir mecra olarak sürmeyi düşünüyor.

Facebook’un bir süredir ABD ve Kanada’da kullanıcılarına sunduğu sesli görüşme servisi nihayet tüm dünya kullanıcılarına sunuldu. Facebook Messenger’a gelen hem Android hem de iOS güncellemesi ile artık kullanıcılar Facebook’taki arkadaşlarıyla sesli görüşme yapabilecek.

Gizlilik Ayarları Değişiyor!

Kullanıcıların pek çoğunun tam hakim olamadığı ayarları daha açık ve anlaşılır hale getirmeye çalışan Facebook yetkilileri, dün gerçekleştirdiği toplantıda bu konuda önemli adımlar atıldığını kaydetti.

İlk olarak kullanıcılar Facebook üzerinden herhangi bir ileti paylaştığında ‘Arkadaşlar’, ‘özel’ ve ‘herkese açık’ seçenekleri arasından seçim yapabiliyor. Yeni düzende ise bu butonlar biraz daha detaylandırılacak ve örneğin ‘herkese açık’ ibaresini seçtiğinizde ‘bu ileti listenizde olmayanlar dahil herkese açık olacak’ uyarısı görülecek. Böylece ‘herkese açık’ ayarının kapsamını bilemeyen kullanıcılar da bu konuda bilgilendirilmiş olacak.

Ancak tek değişiklik bununla sınırlı değil. Dinazor görseli eşliğinde ekrana gelecek hatırlatma kutuları da paylaşım yapan kullanıcıların ekranına gelerek ‘Bu iletiyi kimlerle paylaştığınızı biliyor musunuz’ sorusunu yöneltecek ve kullanıcılar bunu öğrenmek için hemen söz konusu pencerede görüntülenen ayarlara girip gizlilik ayarlarını değiştirebilecek. Böylece kullanıcılar kiminle ne paylaştığına vakıf olacak.

Facebook’ta arkadaş listesinde olmayanların dahi görebildiği kapak fotoğrafları da yeni düzenlemeden üzerine düşeni alıyor. Yeni düzen hayata geçtiğinde eski kapak fotoğraflarını kimse göremeyecek.

Ancak bunun için WiFi ağına bağlı olmanız gerekiyor. Hücresel veri üzerinden telefon görüşmesi yapılamıyor. Bunun dışında Facebook’taki arkadaşlarınızın da en son Facebook Messenger sürümünü kullanıyor olması şart.

WHATSAPP’A DA SESLİ KONUŞMA GELİYOR

Şubat ayı içerisinde Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınan WhatApp önemli bir işleve daha kavuşuyor. Kullanıcılara şu an sadece ücretsiz mesajlaşma hizmeti sunan WhatsApp da önümüzdeki haftalarda sesli görüşme özelliğine kavuşacak.

İlk olarak Android ve iOS tarafında yer alacak sesli görüşme desteğine ilişkin bilgiler de gelmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde iOS platformu için sesli arama özelliğini gösteren bazı görseller yayınlanmıştı. Yayınlanan yeni görsellere baktığımızda ise arayüzün Android versiyonu karşımıza çıkıyor.

Google’ın stok Android’de yer verdiği arama ekranı ile benzer bir temanın oluşturulduğu sesli görüşme ekranında kullanıcılar hopörler açabilecek ve konuşma esnasında farklı kullanıcılarla mesajlaşabilecek. Arama hizmetini başlatmak ise oldukça basit. Tek yapılması gereken üst bölümde yer alan telefon simgesini tıklamak. WhatsApp sesli görüşme özelliğinin de eklenmesiyle popülerliğini daha artıracaktır.