“Toplanın arkadaşlar, güzel bişey deniycez”

Sosyal medyada örgütlenen binlerce genç, Cumartesi günü CHP Genel Merkezi’ni işgal etmeye hazırlanıyor.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Twitter’dan, “İşgalinizi dört gözle bekliyoruz, dükkan sizin gençler” diye destek mesajı verdi. Ankara’daki se...

“Toplanın arkadaşlar, güzel bişey deniycez” (10 Nisan 2014)

Sosyal medyada örgütlenen binlerce genç, Cumartesi günü CHP Genel Merkezi’ni işgal etmeye hazırlanıyor.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Twitter’dan, “İşgalinizi dört gözle bekliyoruz, dükkan sizin gençler” diye destek mesajı verdi.

Ankara’daki seçim sonuçları ile ilgili şaibeler çıkmaya başlayınca 31 Mart Pazartesi günü laptoplarını kapıp soluğu CHP Genel Merkezi’nde alan gönüllü gençler, burada sandık tutanaklarını karşılaştırdıkları yaklaşık bir hafta süresince kendi aralarında örgütlenip bir karar aldılar ve bunu sosyal medyaya taşıdılar.

“Bu böyle olmayacak. CHP’yi değiştirmemiz şart!”

Yerel seçimlerin ardından muhalefet partilerinin aldığı sonuçla hayal kırıklığına uğrayan 5 binden fazla genç CHP’yi işgal kararı aldı. Gençler, ‘muhalefetin bölünmesinden yorulduk, gidip CHP’yi değiştireceğiz’ diyorlar. İlk amaçları ise ‘CHP’yi geçmişinden kurtarıp, CHP’yi yine halkın partisi yapmak.’

OccupyCHP adıyla web sitesi ve sosyal medya hesapları açan ve “Seni işgal etmeye geliyoruz CHP. Bize kucak aç” sloganıyla binlerce takipçiye ulaşan grup, “Şikayet etmiyor, CHP’yi değiştirmeye geliyoruz! OccupyCHP Ankara hareketi olarak 12 Nisan Cumartesi günü saat 13.00’de CHP Genel Merkezi önündeki yeşil alanda 30 Mart gecesinden itibaren partiye akın akın gelen genç gönüllüler ve gelmek isteyenlerle Ankara’da bir forum gerçekleştirmek istiyoruz! Biz Ankara’da şimdiden onlarca kişi olduk, kapını bize açar mısın CHP?” çağrısı yaptı.

Grubun bu çağrısına CHP’den destek geldi. Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Twitter’dan, “İşgalinizi dört gözle bekliyoruz, dükkan sizin gençler” mesajını paylaştı.

CHP Genel Merkezi’nin de “işgal”e sempatiyle yaklaştığı, gençlerin eylemine izin verilmesi kararı aldığı bildirildi.

Neden CHP?

Hareketin Ankara’daki gönüllülerinden Doruk Ayar, Al Jazeera Türkiye Muhabiri Ece Göksedef’in ‘neden CHP’ sorusunu yanıtladı:

“AKP’nin baskıcı rejimine karşı, muhalefet yapabilecek kaynak ve örgüte sahip tek parti CHP. Bunun bilincindeyiz. Yeni bir parti kurmak da oldukça sancılı ve uzun bir süreç olacaktı. Oysa ki Cumhuriyet’in kurulduğu ve devrimlerin oluşturduğu bir parti var ve biz daha fazla bölünmek istemiyoruz. Ayrılmaktan ve bölünmekten yorulduk. Bu nedenle CHP’yi daha özgürlükçü, geçmişinden bağımsız bir hale getirmek istiyoruz.”

Sosyal medyada örgütlenen gençlerin söylemleri de teknolojiyle uyumlu:

“Tıpkı uzun süre kullanılan bilgisayarların belli bir süreden sonra bir formata ihtiyaç duyması gibi, biz de CHP’ye format atmak istiyoruz.”

“Asıl hayal kırıklığını CHP yarattı”

Ayar, Gezi protestolarının yaşandığı 2013 Mayıs ayından bu yana herkesin beklenti içinde olduğunu ancak örgütlenme konusunda düzgün bir adım atılmamış olduğunu söylüyor. Asıl hayal kırıklığını ise CHP’nin yaşattığını düşünüyor:

“Bu aslında Gezi olaylarından önce apolitize yaşayan gençlerin, Gezi’den sonra politize olmalarının bir yansıması diyebilirim. O günlerden beri CHP’nin gerek muhalefet tarzı, gerekse yaptığı çalışmalar beklentilerimizi karşılamıyor, aksine birçok kişinin tepkisini çekiyordu. Bunu son olarak CHP’nin yerel seçimlerde uyguladığı başarısız yöntemler izledi ve bunun sonucunda bir OccupyCHP hareketi doğdu.

“Bilindiği üzere Ankara’da yerel seçimlerin hemen ertesinde birtakım gariplikler oldu, oy sayımı durdu. Bunun üzerine bir grup genç oylarına sahip çıkmak amacıyla CHP Genel Merkezi’ne akın ettiler. Oyların sayılması için gecelerini gündüzlerine kattılar. İşte CHP’nin kendi içerisinde kurması gereken sistemi yine bu gençler oraya gidip sağladılar.”

OccupyCHP hareketini başlatan gençler, CHP’nin uzun zamandır bir değişime ihtiyacı olduğunu, ancak bunu CHP’nin kendi içerisinde yapamayacağını farkettiklerini söylüyor ve ekliyor: “Onlar yapamazsa, biz gider onları değiştiririz.”

Hareketin lideri yok

‘CHP’yi işgal’ adı altında toplanıp partiyi değiştirmeyi amaçlayan gençlerin bir lideri yok. Tamamen gönüllülerden oluşuyor. Bir isme bağlı değiller, hepsinin ortak düşüncesi, CHP’nin değişmesi gerektiği. Hiçbiri CHP’li değil. 8 Nisan Salı günü CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun uğradığı saldırının ardından “Genel başkanınıza yapılan saldırıyı kınıyoruz” diyerek Kılıçdaroğlu’nun kendi genel başkanları olmadığını bir kez daha belirttiler.

Çok yeni olan bu oluşumun gönüllüleri, ortak bir yol haritası belirlemek için ilk toplantısını 12 Nisan’da Ankara’da CHP Genel Merkezi önünde yapacak. Herkesin görüşünü açıklayabileceği bir formatta gerçekleşecek olan toplantıyla eşzamanlı olarak İstanbul’da da bir forum düzenlenecek. ‘CHP’yi işgal etmek’ için yapacaklarına ve detaylı programlarına, bu forumlarda karar vermeyi planlıyorlar. Forum çağrısının sloganı ise; “Toplanın arkadaşlar, güzel bişey deniycez!”