Sonsuz Odalı Modüler Ev!

Toplam metrekare olarak az yer kaplayan stüdyo daire, duvarlarının kolayca hareket edebilmesi nedeniyle istediğiniz kadar geniş alanlı ve işlevsel oda kullanımı olanağı sunuyor Madrid merkezli PKMN Mimarlık tarafından tasarlanan küçük stüdyo daire içeris...

Sonsuz Odalı Modüler Ev! (8 Aralık 2014)

Toplam metrekare olarak az yer kaplayan stüdyo daire, duvarlarının kolayca hareket edebilmesi nedeniyle istediğiniz kadar geniş alanlı ve işlevsel oda kullanımı olanağı sunuyor

Madrid merkezli PKMN Mimarlık tarafından tasarlanan küçük stüdyo daire içerisinde kendinizi geniş bir evdeymiş gibi hissediyorsunuz. Kaydırılabilen duvarları sayesinde oda içinde oda oluşturmak, iki odayı birleştirerek bir salon yapmak ya da tam tersine büyük bir salonu iki odaya bölmek mümkün olabiliyor.

‘Konteyner sistemi’ olarak adlandırılan evdeki tavana kadar özel yapım raflar aynı zamanda kaydırılabilen modüler duvarları oluşturuyor.

İlginç daire, film ya da fotoğraf çekimlerinin yapıldığı ve şekilden şekile girebilen stüdyolara benziyor. İçerideki sıhhi tesisat ve ev aletleri sabit kalırken bunların dışındaki her şey yer değiştirebiliyor. İki yana yerleştirilen mutfak ve banyo doğal olarak değişmiyor ancak bunların dışındaki odaları gereksinim ve zevkinize göre istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz.

Benzer bir teorik kavram bu yılın başlarında Londra Tasarım Festivali'nde de sunulmuş ancak Ağustos ayında tasarımcısı Yolanda R. Pila için inşa edilmiş ve tamamlanmıştı.

PKMN’nin hareketli konteyner sistemi ile yeniden yapılandırılabilir ev projesinin oldukça ilginç olduğu söylenebilir. Kaydırılabilir duvarları, katlanan yatak ve masalları ile pratik kullanım sağladığı gibi zaman zaman yaşadığı mekandan sıkılıp değişiklik arayışında olanlar için de yeni bir çözüm yöntemi olabilir. (Kaynak: fastcodesign.com)