Arena Stadı İnşaatı Değil, Apple’ın Yeni ‘Uzay Gemisi’

Steve Jobs’un sağlığında söz ettiği Apple’ın Kaliforniya’nın Cupertino bölgesinde yaptırdığı uzay gemisine benzeyen ‘Campus 2’ adlı yerleşkesi büyük ölçüde tamamlandı. Tesis 2016 yılında hizmete açılacak. Bir ...

Arena Stadı İnşaatı Değil, Apple’ın Yeni ‘Uzay Gemisi’ (22 Aralık 2015)

Steve Jobs’un sağlığında söz ettiği Apple’ın Kaliforniya’nın Cupertino bölgesinde yaptırdığı uzay gemisine benzeyen ‘Campus 2’ adlı yerleşkesi büyük ölçüde tamamlandı. Tesis 2016 yılında hizmete açılacak.

Bir uçan daireye benzemesi nedeniyle "uzay gemisi" diye adlandırılan Apple'ın büyük yeni merkez kompleksinin yapımı, Kaliforniya’nın Cupertino bölgesinde tüm hızıyla sürüyor. Kaba inşaatı tamamlanan tesisin camları takılmaya başlandı. İç mimari çalışmaları ve çevre düzenlemesi de bittikten sonra 2016 yılının sonlarına doğru açılması planlanıyor.

Apple’ın CEO'su Tim Cook, CBS News’deki “60 Dakika” programında Charlie Rose’a yeni merkez konusunda bilgiler verdi.

Bu yeni kampüsün 14.000′den fazla çalışana ev sahipliği yapacağı ve 7 binden fazla ağaçla yeşillendirileceği belirten Cook, “Gelecek nesiller için yenilikçi bir merkez olacak” dedi.

Tümüyle güneş enerjisinden yararlanılacağı belirtilen doğa dostu merkez, 2, 260 bin metrekarelik alana kurulması nedeniyle mini bir kente benziyor. İnşaatın yapımında yaklaşık 3.500 kişi çalışıyor. İnşaat projesinin toplam maliyeti yaklaşık 5 $ milyar olarak tahmin ediliyor. Kompleks tamamlandığında, Pentagon’dan daha geniş ve yatay anlamda ABD’nin en büyük yapılarından biri olacak.

Dört kat yüksekliğinde olacak Apple’ın uzay gemisinde bin koltuklu bir oditoryum da bulunacak. Özel tanıtımlar burada yapılacak. Kampüse yerleştirilecek kafeteryalarda servis edilecek bazı sebze ve meyvelerin kendi bahçelerinde yetiştirileceği de söyleniyor. Doğaya meraklı isteyen çalışanlar da bu tarımsal hobi üretimine katkıda bulunabilecekler.

Panoramik çevre görünümü için kavisli yapılan binanın camlarının etrafı da 3.000 sarmaşık bitkisinin geniş yapraklarıyla sarılacak. Almanya’da özel olarak üretilen kavisli camların, şimdiye kadar dünyada üretilen en büyük ebat olduğu belirtiliyor.

Binanın estetik ve işlevsel tasarımında, ikonik iPhone'lar, iPod'lar, vd. ürünlere şekillerini veren Apple'ın Tasarım Müdürü Jonathan Ive’in etkin rol alarak mimarları yönlendirdiği söyleniyor.

Campus 2'nin yakınına 3. bir kampüs daha yapılacak

Cupertino'ya oldukça yakın bir uzaklıkta olacak olan ve çevreler tarafından Campus 2'nin arka bahçesi olarak adlandırılan yeni yapı da 18 dönümlük bir araziye inşaa edilecek ve klasik olarak yine doğaya saygılı bir yapı olacak.

Şu anda 40 yıllık bir yapının bulunduğu alan yıkılarak sıfırdan inşaa edilecek olan bu 3. kampüs yapısal olarak bir olan 3 farklı bina şeklinde ve çiçeği andıran bir görünümde yapılacak. Bünyesinde bir banka, bir kafeterya, bir fitness merkezi, kahve barı, bir konferans merkezi, 500 kişilik açık amfi tiyatro, gıda merkezi, bir berber, spor alanlarının ve mahkemeler, bir bisiklet tamircisi ve bir market bulunacak. Yani sadece bir yapıdan ziyade yaşam merkezi olarak inşaası yapılacak olan bu kampüs de oldukça ses getirdi.

2.582 toplam park alanı barındıracak olan bu yeni yapıda 1.170 park alanı yer altında, 1.400 adedi ise yer üstünde olacak şekilde dizayn edildi. Kalan 12 park alanı ise kampüsün üzerinde olacak.

Projeye sonradan dahil edilen bu yaşam alanında da 3 bin Apple personeli çalışacak.