Japonlar 1,7 km yüksekliğinde dünyanın en yüksek binasını yapıyor

'Sky Mile Tower' adı verilecek olan bu gökdelen, bugün için dünyanın en yüksek binası olan 828 metrelik Burç Halife'yi ikiye katlayacak. Teknoloji alanında dünyanın önde gelen ülkelerden biri olan Japonya, bu kez dünyanın en y&u...

Japonlar 1,7 km yüksekliğinde dünyanın en yüksek binasını yapıyor (8 Şubat 2016)

'Sky Mile Tower' adı verilecek olan bu gökdelen, bugün için dünyanın en yüksek binası olan 828 metrelik Burç Halife'yi ikiye katlayacak.

Teknoloji alanında dünyanın önde gelen ülkelerden biri olan Japonya, bu kez dünyanın en yüksek binasını inşa etmeye hazırlanıyor.

Japon mühendisler, 2045'te tamamlanması beklenen mega bir proje kapsamında Tokyo’da 1,7 kilometrelik yüksekliğe sahip gökdelen inşa edecek.

Kule’nin etrafı bir dizi insan yapımı altıgen adalar ile çevrili olacak.

55 bin kişiye ev sahipliği yapacağı belirtilen kule’de, alışveriş merkezleri, restoranlar, oteller, spor salonları, kütüphaneler, sağlık klinikleri ve ‘gökyüzü seyir lobileri’ olacak.

Bir vakıf tarafından hazırlanan projenin diğer amacının da Tokyo’daki olası bir sel felaketinde yaklaşık yarım milyon insanı barındırıp korumak olduğu açıklandı.

Kohn Pedersen Fox ve mühendislik firması olan Leslie E. Robertson tarafından tasarlanan kule ve uydu adaları, kısmen transit sistemi ile güçlendirilmiş planlanmaktadır.

Ayrıca adalarda kule’nin enerji gereksinimini sağlayacak rüzgar çiftlikleri, güneş panelleri ve yosun çiftlikleri de kurulacak.

Üst katların su gereksinmesi de yağmur suyu toplama sitemi ile karşılanacak.