Bungalov Gibi Apartman, Hem Kentin Ortasında Hem Ormanın İçinde

İtalya’nın Torino kentindeki doğa dostu mimarı tasarım eseri ‘ağaç ev’ görenleri hayrete düşürüyor. Apartman sakinlerini kentin gürültü ve hava kirliliğinden korumak için tasarlanan yapıda 150 canlı ağaç kullanıld...

Bungalov Gibi Apartman, Hem Kentin Ortasında Hem Ormanın İçinde (12 Mart 2015)

İtalya’nın Torino kentindeki doğa dostu mimarı tasarım eseri ‘ağaç ev’ görenleri hayrete düşürüyor. Apartman sakinlerini kentin gürültü ve hava kirliliğinden korumak için tasarlanan yapıda 150 canlı ağaç kullanıldı.

İtalya’da Mimar Luciano Pia tarafından tasarlanan ilginç ağaç ev görünümlü yapıda güzel bir kentsel peyzaj uygulamasıyla insanlar kentin ortasında doğa ile bütünleştirildi. Çelik kirişlerin üzerine kurulan Beş katlı apartmanın sakinleri yemyeşil ağaçların içerisinde kendilerini ormanda yaşıyormuş gibi hissediyorlar.

Botanik konseptli bir tatil köyüne benzeyen binanın tasarımındaki her adımda doğayla bütünleşmeye özen gösterilmiş. Teraslar, organik ve asimetrik saksı ağaçları çevredeki her yerden rastgele filiz veriyorlar. Avludaki göletler yaz aylarında apartman sakinlerine serinletici bir dinlenme ortamı sağlıyorlar. Yazın gölgelik yapan ve binayı serin tutan 150 ağaç kışın yapraklarını döken türlerden seçilmiş. Böylece kışın güneş ısı ve ışığını kesmemiş oluyorlar. Binanın yapımında kullanılan ağaçlar aynı zamanda kentin gürültü ve hava kirliliğinden koruyorlar.

 2012 yılında tamamlanan bu ilginç binayı Google Maps ‘ten de kontrol edebilirsiniz.