Soma Katliamının Üzerinden 2 Ay Geçti Ama Unutulmadı

Halkevleri’nin gönüllü bağışlar ve dayanışmayla gerçekleştirdiği Madenci Evi Soma’da açıldı. Ankara 100. Yıl İnsiyatifi, bir duvar resmi ile Soma’da kaybettiğimiz madencileri ölümsüzleştirdi. Halkevleri öncülüğünde Soma’ya kurulan Madenci Evi’nin açılışı13 Te...

Soma Katliamının Üzerinden 2 Ay Geçti Ama Unutulmadı (14 Temmuz 2014)

Halkevleri’nin gönüllü bağışlar ve dayanışmayla gerçekleştirdiği Madenci Evi Soma’da açıldı. Ankara 100. Yıl İnsiyatifi, bir duvar resmi ile Soma’da kaybettiğimiz madencileri ölümsüzleştirdi.

Halkevleri öncülüğünde Soma’ya kurulan Madenci Evi’nin açılışı13 Temmuz Pazar günü yapıldı. Saat 18.00′da başlayan etkinliğe birçok kurumdan temsilciler katıldı. Emre Canpolat’ın çalıştırdığı Madenci Evi Yaz Okulu öğrencileri ise açılış etkinliğinde tiyatro gösterisi yapıp, şarkılar söylediler.

Açılışta, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, DİSK Genel Sekreteri Arzu Atabek Çerkezoğlu, CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve Özgür Özel, İstanbul Tabip Odası eski Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, tiyatrocu Emre Canpolat, “Okumuş İnsan Halkın Yanındadır” diyerek Soma’ya giden üniversiteliler, hukukçular ve daha birçok kurum temsilcisi yer aldılar.

Konuşmaların ardından önce Ankara’dan Soma’ya giden amatör tiyatro grubunun gösterisi, sonrasında da Yaz Okulu öğrencileri gösterileri ile sahne aldılar.

Açılış etkinliğinin ardından maden işçilerinin mezarları ziyaret edildi.

 

ANKARA 100. YIL İNSİYATİFİ SOMA’YI UNUTMADI

Ankara Yüzüncü Yıl İşçi Blokları Mahallesi sakinlerinin oluşturduğu 100. Yıl İnisiyatifi, mahallelerindeki bir trafonun duvarına yaptıkları resim ile Soma’da kaybettiğimiz madencileri ölümsüzleştirdiler.

Bir anıt niteliğindeki dev duvar resminin yer aldığı trafonun hemen yakınındaki otobüs durağının adı da ‘Soma Durağı’ olarak değiştirildi.