CEO’lardan Gençlere İş Yaşamı İçin Altın Tavsiyeler

İş ve yaşamla ilgili bugünkü bilgi ve tecrübelerinize sahip olarak zamanı geri çevirebilseydiniz 22 yaşındaki kendinize ne tür tavsiyelerde bulunurdunuz? Etki sahibi profesyonellerin profillerini ve deneyimlerini paylaştığı LinkedIn Influencers adlı internet sit...

CEO’lardan Gençlere İş Yaşamı İçin Altın Tavsiyeler (27 Mayıs 2015)

İş ve yaşamla ilgili bugünkü bilgi ve tecrübelerinize sahip olarak zamanı geri çevirebilseydiniz 22 yaşındaki kendinize ne tür tavsiyelerde bulunurdunuz?

Etki sahibi profesyonellerin profillerini ve deneyimlerini paylaştığı LinkedIn Influencers adlı internet sitesinde bu konu tartışıldı. Üniversiteden yeni mezun gençlere neler önerdikleri soruldu. İşte gelen yanıtlardan ikisi…

Kleiner Perkins Caufied & Byers adlı risk sermayesi şirketinin ortaklarından Juliet de Baubigny şunları yazıyordu:

“22 yaşında İngiltere’de üniversiteden yeni mezun olmuş, büyük bir şirkette kariyerime başlamıştım. İsteyebileceğim her şeye sahiptim. İşyerinde önemli bir mevkiye gelmek için önüm açıktı; yeni bir araba almıştım; iyi para kazanıyordum; ailem benimle gurur duyuyordu vs. Ama işimden nefret ediyordum.”

İşinin ve hayatının bu şekilde olmasını istemiyordu Juliet. En çok sevdiği şeyler nedir diye düşündü:

“Üniversitede ve hayatım boyunca örnek öğrenciydim; ister kulüpler, ister yardım kuruluşları ya da okul takımları olsun insanlar ve fikirler arasında bağlantı kurmak, olanak yaratıp insanlara o olanakları sunmak hoşuma gidiyordu.”

Juliet işini bırakıp idari araştırma üzerinde yoğunlaştı. “Kariyerimi bu yönde oluşturmak istediğimi gördüm. Riskli ve korkutucu bir adımdı. Ama dönüp geriye baktığımda, kariyerimi ve yaşamımı belirleyen iyi bir karar aldığımı görüyorum.” diyor Juliet.

“22 yaşındayken kaybedeceğiniz fazla bir şey olmuyor. Ne olabilirdi ki? Hangi yaşta olursa olsun yeni bir fırsat korku verici olabilir, hele bunlar fazla riskliyse. Fakat o yaşa geri dönsem kendime diyeceğim şey şu olurdu: yaşın ilerledikçe her şey daha zor olacak, sorumlulukların artacak. O riskli işe girmek, yeni bir şey öğrenmek ya da tam tersi bir yönde ilerlemek ve şirket kurmak istiyorsan o adımı şimdi atmalısın.”

'Sizden zekisini işe alın'

Colin Shaw, Beyond Philosophy adlı şirketin CEO’su

“22 yaşındayken insanlar bana o iş için daha fazla tecrübe sahibi olmam gerektiğini söylediklerinde sinir oluyordum. Ama şimdi hak veriyorum… İyi kararlar alabilmek için daha fazla tecrübeli olmak gerekiyor. Colin’in gençlere tavsiyeleri şunlar:

“Diplomalı olmak iyidir, ama başarının garantisi değildir. Diplomanın kendilerini başarıya götüreceğini sanan çok insan tanıdım. Fakat öyle değildir. Birçok zeki insan çok çalışmadığı için başarısız olur. Zekanızı uygulamaya koymak önemli bir özelliktir.

“Hiçbirimiz hepimiz kadar zeki değildir. Kariyerimin başında işim gereği her şeyi bilmem ve bütün kararları benim almam gerektiğini sanıyordum. Fakat zamanla asıl işimin insanlara ilham vermek, iş ortamı kültürünü yaratmak ve insanlara işlerini yapacakları alan açmak olduğunu anladım. Sizden daha zeki insanları işe alarak ekibinizi daha güçlü kılmış olursunuz. Herkesin birbirinden öğreneceği şeyler vardır ve masaya farklı bir yetenek taşımış olurlar. Bunların hepsi bir araya geldiğinde daha başarılı olunacaktır.”

“Vücut dili çok şey anlatır. İnsanların ilk duyduğu şey aslında vücut dilinizin sesidir. Bunun farkında olarak davranmak insanların sizi hatırlaması bakımından önemlidir. Vücut dilinizle ne anlattığınıza dikkat edin.”

Kaynak: BBC Capital