Sokakta cep telefonu kullanımı yasaklanıyor!

ABD’deki bazı kentlerde, dikkati dağıttığı için yürürken ya da araç kullanırken ölümcül kazalara neden olduğu gerekçesiyle sokakta akıllı telefonların kullanılması yasaklanıyor. Yolda yürürken akıllı telefon kullandıklar...

Sokakta cep telefonu kullanımı yasaklanıyor! (11 Ekim 2017)

ABD’deki bazı kentlerde, dikkati dağıttığı için yürürken ya da araç kullanırken ölümcül kazalara neden olduğu gerekçesiyle sokakta akıllı telefonların kullanılması yasaklanıyor.

Yolda yürürken akıllı telefon kullandıkları ve nereye bastıklarına, trafikte ne olup bittiğine bakmadıkları için hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen yıl artıyor. Amerika’da 2010-2015 yılları arasında bu nedenle meydana gelen yaya ölümleri yüzde 25 arttı. Karayolu Güvenlik Dairesi’ne göre, 2016’da bu ölümlerde yüzde 11 oranında artış oldu ve ölen yayaların sayısı yılda 6 bine çıktı.

Son zamanlarda yeni bir ‘trend’ var Amerikan kentlerinde. Birçok kişi, akıllı telefon kullanırken dikkatleri dağıldığı için yürürken veya araç kullanırken meydana gelen ölümlerin önlenmesi için yasa çıkarılmasına destek veriyor.

15 – 99 dolar arası cezası var

Bu ‘trend’e öncülük eden kentlerin başında Hawaii’nin Honolulu kenti geliyor. Honolulu’da 24 Ekim’de yürürlüğe girecek olan yeni yasaya göre, sokakta yürürken ve karşıdan karşıya geçerken cep telefonunuza bakarsanız veya mesaj yazarsanız, 15’le 99 dolar arasında ceza almanız sözkonusu.

Üstelik yasanın kapsamına akıllı telefonlarla birlikte cep telefonları, tabletler, oyun cihazları, dijital kameralar ve dizüstü bilgisayarlar da giriyor. Yasa bir tek durumda sokakta cep telefonu kullanımına izin veriyor. Eğer bir kaza, bir tehdit veya saldırı söz konusuyla yayalar polisi, itfaiyeyi veya sağlık ekiplerini arayabilecek.

46 eyalette araç kullanırken cep telefonu yasak

Gelelim araçta sürücü koltuğundayken akıllı telefon kullanımına. Amerika’nın kuzeybatısındaki Washington eyaleti 2007 yılında araç kullanırken akıllı telefon kullanılmasını veya mesaj yazılmasını yasaklamıştı. 10 yıl içinde 46 eyalet aynı yönce yasa geçirdi. Bu eyaletler arasında başkent Washington da bulunuyor.

VOA / Hülya Polat