Dünya turunu tamamlayan ilk güneş enerjisiyle çalışan uçak: Solar Impulse

Solar Impulse Abu Dabi'ye inerek dünya turunu tamamlayan ilk güneş enerjisiyle çalışan uçak oldu. Pilot Bertrand Piccard ve Andre Borschberg uçağı sırayla uçurarak geçen yıl 9 Mart'ta Abu Dabi'de başlayan turu böylece sonlandırm...

Dünya turunu tamamlayan ilk güneş enerjisiyle çalışan uçak: Solar Impulse (26 Temmuz 2016)

Solar Impulse Abu Dabi'ye inerek dünya turunu tamamlayan ilk güneş enerjisiyle çalışan uçak oldu. Pilot Bertrand Piccard ve Andre Borschberg uçağı sırayla uçurarak geçen yıl 9 Mart'ta Abu Dabi'de başlayan turu böylece sonlandırmış oldular.

Abu Dabi'de alkışlarla karşılanan Piccard, "Gelecek temiz. Gelecek sizsiniz. Gelecek şimdi. İlerleyelim" dedi.

Turun en uzun yolculuğunda pilot Borschberg, Japonya'nın Nagoya şehrinden ABD'de Hawaii'ye 118 saatte giderek duraksız en uzun solo uçuşu gerçekleştirdi. Bu, turda kazanılan 19 uçuş rekorundan yalnızca bir tanesi oldu.

Piccard ve Borschberg Solar Impulse projesinde 10 yıldan fazla süredir çalışıyorlardı. Haziran 2015'te Pasifik Okyanusunun batısından gerçekleştirdikleri 5 gün 5 gecelik inanılmaz uçuştan sonra projenin hedefi 10 aylık bir dünya turu oldu.

Solar Impulse yalnızca bir araba ağırlığında ve 17 bin güneş pili ile çalışıyor. Ancak uçağın modeli henüz her türlü hava koşuluna hazır değil ve bu da bazı teknik sorunlara yol açıyor. Piccard Kaire'den geçerken çölde oldukça tehlikeli bir türbülans atlatmış.

Yolculuğun en zor yanları ayrıca; uçuş kabininin bir telefon kulübesi kadar küçük olması, pilotların yüksek irtifada oksijen maskesi takmak zorunda olması ve yalnızca 20 dakika aralıklarla uyuyabilmeleriydi.

BBC-AFP-Reuters