Google’ın Apple’ı satın aldığı haberi piyasaları karıştırdı

Ekonomi haberleri ile tüm dünya tarafından takip edilen Dow Jones borsasının haber ajansı, Google'ın, Apple'ı 9 milyar dolar karşılığında satın aldığını duyurdu. Teknoloji dünyasının iki büyük firması Google ve Apple. Piyasada güçlü...

Google’ın Apple’ı satın aldığı haberi piyasaları karıştırdı (11 Ekim 2017)

Ekonomi haberleri ile tüm dünya tarafından takip edilen Dow Jones borsasının haber ajansı, Google'ın, Apple'ı 9 milyar dolar karşılığında satın aldığını duyurdu.

Teknoloji dünyasının iki büyük firması Google ve Apple. Piyasada güçlü itibara sahip bu iki firma, yüksek para rezervlerini de ellerinde tutuyor. Bu iki firma arasındaki çekişme dün ilginç bir boyuta ulaştı.

Dow Jones, dün ekonomide yaşanan dev dalgalanmalar sonucunda Google'ın Apple'ı satın aldığını açıkladı. Ayrıca yayınlanan haberde eski Apple CEO'su Tim Cook ve Google'ın tepe şirketi Alphabet CEO'su Larry Page'in aralarında bir anlaşma imzaladıkları da belirtildi. Apple'ın bundan böyle çalışmalarına Google çatısı altında devam edeceği de ifade edildi.

Piyasaları kısa süre içinde hareketlendiren bu durum, 09.34 ile 09.36 arasında haberin iki dakika yayında kalmasıyla gerçekleşti. Ayrıca satın almanın 9 milyar dolar karşılığında tamamlandığına dair bilgi de verildi.

 $AAPL hisselerini satın alan Google, sadece 2 dakikalığına hükümdar olabildi. 9to5Mac sitesine yapılan açıklamada, haberin teknik bir hata sonucunda yayınlandığı ve 2 dakika içinde kaldırıldığı belirtildi. Olaydan önce Apple'ın NASDAQ'ta158 dolar olan $AAPL hisseleri, bu olayın ardından 155 dolara kadar geriledi.

Dow Jones endeksinin yöneticileri yaşananlardan dolayı özür dilerken, olayların arkasında bir siber saldırının olduğu iddiası reddedildi. Dow Jones CEO’su William Lewis, yaşananların test materyallerinin yanlışlıkla yayınlanmasından ibaret olduğunu belirtti. Dow Jones; "Yapay zekaların ekonomik birer güç oldukları gün, başarılı olan şirketler başarısız olanları bir bir yiyip bitirecekler." dedi.