Skype’den Dünya İletişim Tarihine Geçecek Önemli Bir Adım

‘Skype Translator’ adındaki yeni servis, kullanıcılar arasındaki görüşmeleri gerçek zamanlı ve sesli olarak anında tercüme ediyor. Aralarında Türkçe’nin de bulunduğu 40 dilde eşanlı çeviri hizmeti sunacak. Yaklaşık üç...

Skype’den Dünya İletişim Tarihine Geçecek Önemli Bir Adım (18 Aralık 2014)

‘Skype Translator’ adındaki yeni servis, kullanıcılar arasındaki görüşmeleri gerçek zamanlı ve sesli olarak anında tercüme ediyor. Aralarında Türkçe’nin de bulunduğu 40 dilde eşanlı çeviri hizmeti sunacak.

Yaklaşık üç yıl önce Microsoft tarafından 8.5 milyar dolara satın alınan internet üzerinden görüntülü ve sesli görüşme şirketi Skype, devrim yaratacak bir yeniliği kullanıcılara sundu. Şu anda sadece İngilizce ve İspanyolca dillerin çevirisini yapan servis, 40’tan fazla dile ulaşacak.

Skype, birçok insanın hayalini kurduğu gerçek zamanlı ve sesli tercüme teknolojisini hayata geçirdi. ‘Skype Translator’ adındaki servis, bir Skype konuşması esnasında anlık olarak tercüme yapabilme yeteneğine sahip. Başka bir deyişle Skype kullanan ve farklı dilleri konuşan iki kişi, birbirleriyle anlaşabilecek. Bu teknolojide farklı dillerdeki sesleri algılanacak ve karşı tarafa çeviri yapılmış hali aktarılacak.

Sınırlar Kalkıyor

Skype’ın gerçek zamanlı çeviri servisi dünya için devrim niteliğinde bir servis olarak değerlendiriliyor. Gelecek yıllarda dil öğrenme sorunluluğunu ortadan kaldırması beklenen bu servisten özellikle yurtdışı ile ticaret yapmak isteyen ve öğrencilerin faydalanması bekleniyor. Kısaca Skype ‘sınırları kaldıran’ bir işe imza atmış oldu. Öte yandan daha önce ses tanıma özelliği üzerine çalışan Google ilk servislerini kullanıcılara sunmuştu. Google’ın video servisi YouTube’taki videoların altına otomatik olarak altyazı gelebiliyordu.

40 Dilde Çeviri

Skype Translator, ilk etapta sadece İngilizce ve İspanyolca dilleri arasında çeviri yapabiliyor. Ancak şirketten yapılan açıklamalara göre gerçek zamanlı çeviri servisi 40’tan fazla dili destekleyecek. Bu diller arasında Türkçe’nin olup olmaduğu ise henüz bilinmiyor. Ancak Skype’ın Türkiye’de yaygın olarak kullanılmasından dolayı kısa bir zaman içinde Türkçe çevirilerinde buna dahil edileceği ifade ediliyor. Skype Translator ilk testleri ise ABD’nin Tacoma eyaletinde olan Stafford ilköğretim okulu ile Meksika’daki Peterson ilköğretim okulu öğrencileri arasında gerçekleştirildi. Meksika’daki öğrenci İspanyolca konuşurken, karşısındaki öğrenci İngilizce konuştu. Skype ise anlık çeviri yaparak öğrencilerin birileriyle konuşması sağlandı.

Uluslararası İletişimde Önemli Bir Açığı Kapatacak

Skype Translator’ın ön seyretme sürümü şu an için yalnız Windows 8.1 ve Windows 10’un ön seyretme sürümlerinde çalışıyor. Serviste İngilizce ya da İspanyolca konuşan insanın kelimeleri sesli ve yazılı şekilde karşı tarafa aktarılıyor. Şirket bu özelliğin demosunda İngilizce ve Almanca olarak tercüme gerçekleştirse de ön izlemede İngilizceye İspanyolca eşlik ediyor. İspanyolca konuşan nüfusun büyüklüğü göz önüne alınınca bu karar kulağa epey bir mantıklı geliyor.

ABD ve Meksika’da sınıflarda kontrol edilen Skype Translator ön izlemesinin bilhassa video konferanslar hakkında önemli bir açığı kapatması bekleniyor. Ön seyretme sürümünün yayınlanmasıyla birlikte Skype’ın çeviri desteğini oldukça daha geniş kapsamı geniş bir çerçevede kontrol etmesinin de önü açılıyor. Skype Translator ile 40’ı aşkın lisan için yazılı ileti desteği de sunuluyor. Skype Translator’ın ön izlemesinden yararlanmak için Skype’ın web sitesi vasıtasıyla bir davetiye talebinde bulunmak gerekiyor. MTT1724 kodunu kullandığınız takdirde bu davetiyeye birazcık daha süratli haiz olabileceğinizi belirtmekte yarar var.

CEO'sunun Hayaliydi

Skype’in gerçek zamanlı yabancı dil çevirme servisi Microsoft’un yeni CEO’su Satya Nadella’nın hayaliydi. Nadella, katıldığı bir konferansta hayalinin gerçek zamanlı tercüme servisi olduğunu ve bunun için çalışmaların başladığını söylemişti. Bu açıklamanın yaklaşık 6 ay sonra Skype ilk ürünü duyurdu. Skype Translator ise Windows işletim sistemlerinde aktif olarak kullanılacak.