Siz Sosyal Medyada Hikayenizi Nasıl Anlatıyorsunuz?

Müşteri Çağında Pazarlama Zirvesine katılan Twitter Kurumsal Sosyal İnovasyon Yöneticisi Claire Diaz Ortiz, sosyal medyanın önemini farklı hikayelerden örnekler vererek anlattı ve ‘Twitter’ı iyilik için kullanın’ çağrısında bulundu. Tweet modelinin yaratıcısı olarak ...

Siz Sosyal Medyada Hikayenizi Nasıl Anlatıyorsunuz? (10 Aralık 2012)

Müşteri Çağında Pazarlama Zirvesine katılan Twitter Kurumsal Sosyal İnovasyon Yöneticisi Claire Diaz Ortiz, sosyal medyanın önemini farklı hikayelerden örnekler vererek anlattı ve ‘Twitter’ı iyilik için kullanın’ çağrısında bulundu.

Tweet modelinin yaratıcısı olarak tanınan, Twitter Kurumsal Sosyal İnovasyon Yöneticisi Claire Diaz Ortiz, MCT Danışmanlık tarafından 13’üncüsü düzenlenen Müşteri Çağında Pazarlama Zirvesi için İstanbul’daydı.

Her büyük markanın bir hikaye anlattığı fikrinden yola çıkılarak, Sizin Hikayeniz Ne? teması ile üzerine kurulan zirvede Ortiz, sosyal medyanın önemini farklı hikayelerden örnekler vererek anlattı.

Twitter’da sosyal inovasyonun geliştirilmesi, sosyal sorunların çözümü için çalışan kuruluşların tanıtılması, bireylerin seslerini duyurmaları, bilgi ve fikirleri hızlı bir şekilde ve hiçbir maliyeti olmadan yayabilmelerini sağlamak için çalışan Ortiz, sosyal medya kanallarını Twitter, Youtube ve Facebook/blog olarak 3’e ayırdı.

Ortiz, zirvede yaşanmış sosyal medya hikayeleri anlattı ve şuna dikkat çekti “Sosyal medyada hikayenizi anlatmak istediğiniz zaman sizin farkında olmadığınız bir sürü kitle tarafından mesajlarınız okunuyor. Bu yüzden sosyal medyada nasıl hikaye anlattacağımızı öğrenmemiz lazım” şeklinde konuştu.

İşte size, Ortiz’in anlattığı yaşanmış kişisel sosyal medya hikayelerinden iki örnek:

Her bir sosyal medya kanalı ile ilgili hikayeler anlatan Ortiz Twitter “Bir arakadaşım Mısır’da yaşanan ayaklanmaları araştırmak için Mısır’a gitti. Seyehati sırasında haksız bir tutuklanma olayı ile karşı karşıya kaldı.  Polis arabasında kendi fotoğrafını çekip, tutuklandım diyerek Twitter’da paylaştı. Twitter’ın gücü ile bu haksız tutuklanma Amerikalı yetkililer tarafından duyuldu ve tutuklama kararının kaldırılması için gerekli süreç başlatıldı” dedi.

Facebook ile ilgili de bir örnek vererek Kenyalı bir çocuktan bahseden Ortiz “Bahsettiğim kişi bir gün birlikte yemek yerken, kendi başına yarım tavuk yediğini sosyal medyada paylaşmak istediğini söyledi ve hemen vazgeçti. O’na neden vazgeçtiğini sorduğumda “Kenya’da benim arkadaşlarım açlık ile mücadele ediyorlar, bunu yiyemeyen çok fazla arkadaşım var dedi”  19 yaşında bir gencin böyle bir hassasiyet göstermesi çok önemli” dedi. “Sosyal medyada hikayenizi anlatmak istediğiniz zaman sizin farkında olmadığınız bir sürü kitle tarafından mesajlarınız okunuyor” diyen Ortiz “Bu yüzden sosyal medyada nasıl hikaye anlatacağımızı öğrenmemiz lazım” dedi.