Sibirya’daki Gizemli Krater Çukuruna İnildi

İçine inebilmek için duvarlarının donmasını bekleyen Rus bilim adamları kışın gelmesiyle birlikte gizemli krater çukurunun tabanına indiler Rus bilim adamları Sibirya’da yeni bulunan gizemli bir kraterin içine inerek incelemelerde bulundular. 10,5 metre d...

Sibirya’daki Gizemli Krater Çukuruna İnildi (13 Kasım 2014)

İçine inebilmek için duvarlarının donmasını bekleyen Rus bilim adamları kışın gelmesiyle birlikte gizemli krater çukurunun tabanına indiler

Rus bilim adamları Sibirya’da yeni bulunan gizemli bir kraterin içine inerek incelemelerde bulundular. 10,5 metre derinliğinde ve çarpıcı bir güzelliğe sahip kratere inebilmek için zeminin sertleşmesini bekleyen Arctic Jeolojik Araştırmalar Merkezi Direktörü Vladimir Pushkarev ve ekibi kışın gelmesiyle birlikte planladıkları keşfi gerçekleştirdiler.

Krater zemininde araştırmalar yapan ekip incelemek üzere parçalar da aldılar.

Bir sonraki inişi Nisan 2015’de planlayan ekip, bahar ve yaz aylarındaki yağışlarla birlikte bu kraterin küçük bir göle dönüşebileceğini de belirttiler.

Rusya’nın kuzey batısındaki Nenets Özerk Bölgesi’nin dilinde "dünyanın sonu" anlamına gelen Yamal adı verilen krater, bölgede bilinen üç yeryüzü deliğinden en büyüğü. İnilebilir derinliği 10 – 17 metre arasında değişiyor ancak aslında çok daha derin olduğu tahmin ediliyor.

1980’li yıllarda uzayan çekilen görüntülere bakılarak oluşumu konusunda bilgi sahibi olunmaya çalışılıyor. Uzmanların, yayılan gaz hidrat nedeniyle yeraltı patlamaları sırasında kraterin oluşmuş olabileceğine ilişkin bir varsayımları var.

Bilim adamları ayrıca, Mordy-Jacha Nehri havzasında olan kraterin, üç boyutlu bir modelini de oluşturacaklar.

Vladimir Pushkarev  çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Şu an itibariyle bu tür deliklerin aniden ortaya tehlikeli bir durum çıkaracağını olası görmüyorum ama biz yine de korkmamak için onların görünüm doğasını anlamaya ve emin olmaya çalışıyoruz. Atlantik Okyanusu’nda kaybolan bazı gemi ve uçaklar için bu kraterlerin ‘Rus Bermuda Şeytan Üçgeni’ yorumları da yapılıyor.”

Kaynak: Russia Today