Savaşta Muhabir Olmak…

İsrail, Gazze saldırılarını takip eden gazetecilere de saldırıyor. Filistinli bir gazeteci vurularak hayatını kaybetti. BBC muhabirine canlı yayında saldırıldı. El Cezire’nin bürosu hedef alınarak ateş açıldı. Anadolu Ajansı foto muhabirinin evi yıkıldı. Gazze’ye yön...

Savaşta Muhabir Olmak… (23 Temmuz 2014)

İsrail, Gazze saldırılarını takip eden gazetecilere de saldırıyor. Filistinli bir gazeteci vurularak hayatını kaybetti. BBC muhabirine canlı yayında saldırıldı. El Cezire’nin bürosu hedef alınarak ateş açıldı. Anadolu Ajansı foto muhabirinin evi yıkıldı.

Gazze’ye yönelik saldırılarını şiddetlendiren İsrail, üzerinde basın mensubu olduğunu gösteren çelik yeleği olmasına rağmen bir gazeteciyi öldürdü. Hamed Shehab isimli Filistinli gazeteci, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybetti.

Gazetecinin bulunduğu ve üzerinde büyük kırmızı harflerle “TV” yazan araca füze isabet etmesi sonucu 27 yaşındaki bağımsız gazeteci hayatını kaybetti. Shehab, son olarak Media 24 için çalışıyordu.

İsrail geçen hafta, bölgedeki habercilere mesaj göndererek Gazze’yi terk etmeleri konusunda tehdit etmişti.

El Cezire’nin Gazze Bürosu’na Topçu Ateşi

İsrail topçu birliklerinin, merkezi Katar’da bulunan El-Cezire televizyonunun Gazze ofisini hedef aldığı, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

El-Cezire Gazze muhabiri Tamir el-Mishal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze’nin doğu sınırında konuşlanmış İsrail tanklarının, Gazze ofisine iki atış yaptığını belirtti.

Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığını, televizyon çalışanlarının zarar görmeden dışarı çıkmayı başardığını ifade eden Mishal, topçu ateşinde canlı yayın yapılan bölümün hedef alındığını aktardı.

Mishal ayrıca Gazze ofisinin, tüm saldırılara rağmen İsrail’in Gazze’ye yönelik “düşmanca saldırılarını”  an be an aktarmaya devam edeceğini kaydetti.


BBC Muhabirine Canlı Yayında Saldırı

Gazze Şeridi sınırına yakın, Aşkelon kent merkezinden yayın yaparken, BBC Arapça Muhabiri Feras Khatib canlı yayında öfkeli bir İsrailli’nin saldırsına uğradı.

Yayın esnasında bir anda muhabiri iten saldırgan, yayın ekibi tarafından uzaklaştırıldı. Khatib olaya rağmen yayına devam etti. BBC olayla ilgili bir bildiri yayınlayarak: “. Bu sabah Aşkelon İsrail şehir içinde canlı yayın yaparken BBC Arapça muhabiri Feras Khatib öfkeli bir İsrailli tarafından tartaklandı” denildi. Ayrıca, son iki hafta içinde 550’den fazla Gazzeli ve 25 İsrailli’nin ölümüne yol açan çatışma ile ilgili haberlere devam edileceği bildirildi.

Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Dahlan’ın Evi Yıkıldı

İsrai’in bombardımanda, AA foto muhabiri Muhammed Dahlan’ın Gazze kentinin kuzeyindeki daha önce boşaltılan evi de tamamen yıkıldı.

İsrail topçu birliğinin Gazze’deki Şuheda el-Aksa Hastanesine düzenlediği saldırıda, serbest kameraman olarak AA’ya da hizmet veren Enes Ebu Muaylık yaralandı.

Altı Ayda 61 Gazeteci Öldürüldü

Uluslararası Haber Güvenliği Enstitüsü’nün raporuna göre, son altı ayda 61 gazeteci öldürüldü. En çok gazeteci öldürülen ülke ise Ukrayna olarak açıklandı.

Londra merkezli Uluslararası Haber Güvenliği Enstitüsü (INSI) bu yılın ilk yarısında 61 gazetecinin görevini yaparken öldürüldüğünü açıkladı. Geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında ise 40 gazeteci yaşamını yitirmişti.

INSI’nın yayınladığı raporda, gazetecilerin en çok yaşamını yitirdiği ülkenin Ukrayna olduğu ve 2014 yılı içinde 7 gazetecinin öldürüldüğü belirtildi. Rapora göre, Irak’ta 6, Pakistan ve Suriye’de 5’er, Afganistan’da 4, Filipinler, Honduras ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 3’er gazeteci öldürüldü. 2’şer gazetecinin yaşamını yitirdiği ülkeler ise ABD, Brezilya, Bangladeş, Libya, Paraguay, Somali ve Mısır olarak sıralandı.

Televizyon Ekipleri Hedefte

Raporda Kolombiya, Meksika, Hindistan, Nijerya, Endonezya, El Salvador, Kamboçya, Arjantin, Kongo, Lübnan ve Uganda’da da birer gazetecinin görev başındayken öldürüldüğü vurgulandı. Savaş ve çatışma bölgelerinde gazetecilere yönelik tehdit, saldırı ve rehin almaların arttığına dikkat çekilen INSI raporunda, en fazla saldırıya televizyon ekiplerinin uğradığı ifade edildi. Buna göre, 23 televizyon, 16 radyo, 14 yazılı basın ve 6 haber ajansı çalışanı yaşamını yitirdi.