Dünyanın Sonu Mu Geliyor?

Spekülatif bir başlık ya da şehir efsanesi değil, bilimsel verilere dayanan endişe verici bir gerçek. Küresel ısınma alarm vermeye başladı. Dünya Meteoroloji Örgütü ve Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), ölçüm yapılmaya başlanılan 1880 yılından beri en sıcak...

Dünyanın Sonu Mu Geliyor? (23 Temmuz 2014)

Spekülatif bir başlık ya da şehir efsanesi değil, bilimsel verilere dayanan endişe verici bir gerçek.

Küresel ısınma alarm vermeye başladı. Dünya Meteoroloji Örgütü ve Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), ölçüm yapılmaya başlanılan 1880 yılından beri en sıcak Haziran ayının yaşandığını açıkladılar.

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ) Sözcüsü Clare Nullis, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nde yapılan basın toplantısında, ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin, Haziran ayında toprak ve su yüzeyindeki sıcaklığın 1880 yılından bugüne kadar ilk kez en yüksek seviyesine ulaştığını kaydettiğini aktardı.

Geçen haziran ayında sıcaklığın, 20. yüzyıl ortalaması olan 15,5 derecenin 0,72 derece üzerine çıktığını belirten Nullis, en sıcak 10 Haziran ayının 9’unun 21. yüzyılda görüldüğünü ifade etti.

EL NİNO ETKİSİ

Geçen ay, NASA, NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi) ve Japon Meteoroloji Ajansı’nın yayınladığı Ocak ve Mayıs ayları arasındaki verilere göre 2014’te son 30 yılın en sıcak günleri yaşandığı açıklanmıştı. Mayıs ayı verileri tek başına değerlendirildiğinde de yine aynı şekilde önümüzdeki 3 ay içerisinde rekor sıcaklıklar beklendiği belirtilmişti.

Uzmanlar, bu küresel sıcaklık yükselmesinin bir ‘El Nino’nun yaşanmakta olduğunun belirtisi olarak da yorumluyorlar. El Nino Güney Salınımları, küresel bir okyanus-atmosfer olayıdır. El Nino ve La Nina, Doğu Büyük Okyanus yüzey sularının sıcaklığındaki büyük salınımlar ve bunların yol açtığı atmosferik olayların genel adı olarak kullanılmaktadır. Son olarak El Nino etkisi 2010 yılında görülmüştü.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinde atmosferde biriken sera gazlarının da olumsuz etkisi gözleniyor.