Savaş muhabiri olmak nasıl bir şey?

Haber için ölümü göze alan kahraman şövalyelerin çalışma koşulları Kutsal mesleklerin arasında gazetecilik de yer alıyor. Özellikle de canını dişine takıp savaş bölgelerinde çalışan muhabirlerin tümü birer isimsiz kahram...

Savaş muhabiri olmak nasıl bir şey? (16 Mart 2016)

Haber için ölümü göze alan kahraman şövalyelerin çalışma koşulları

Kutsal mesleklerin arasında gazetecilik de yer alıyor. Özellikle de canını dişine takıp savaş bölgelerinde çalışan muhabirlerin tümü birer isimsiz kahramanlar…

Evinizde, ofisinizde, okulunuzda, toplu taşıma araçlarında, kafeteryalarda okuduğunuz, izlediğiniz savaş haberlerin hangi zor koşullarda, nasıl hazırlandığını hiç düşündüğünüz oluyor mu?

RT televizyonu, Suriye’de ateşkesten önce Türkiye sınırında çekilen ve gazetecilerin zor anlarını yansıtan bazı görüntüleri yayınladı.

İlk video 1 Mart tarihinde Lazkiye kentinin kuzey kırsalında yer alan Türkiye sınırına çok yakın Kinsabba’da çekilmiş. Gazetecilerin haber takibi yaptığı bir sırada, El-Nusra Cephesi tarafından ateşlenen bir top mermisi düşüyor.

İkinci ve üçüncü videolar ise yine Türkiye sınırına çok yakın olan Lazkiye’nin Al-Dagmashliya köyünde 24 Kasım 2015’te çekildi. İçinde gazetecilerin bulunduğu seyir halindeki bir araç hedef alındı. Üçü ağır beş gazeteci yaralandı.

Ölümüne habercilik yapmaya çalışan kahraman şövalyelerin o zor anlarını, görevini yaparken yaşamı yitiren ya da yaralanan, sakat kalan tüm gazetecilerin anısına yayınlıyoruz.