Sağlıklı Bir Yaşam İçin Bilimsel Beslenme Formülü

Dün gece HaberTürk TV’de yayınlanan Akşam Raporu programında Ece Üner’in konuğu olan ünlü Onkoloji Profesörü Dr. Erkan Topuz, sağlık alanındaki en son bilimsel gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Profesör Topuz, domates, yoğurt ve koyu kırmızı – koyu yeşil...

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Bilimsel Beslenme Formülü (7 Aralık 2012)

Dün gece HaberTürk TV’de yayınlanan Akşam Raporu programında Ece Üner’in konuğu olan ünlü Onkoloji Profesörü Dr. Erkan Topuz, sağlık alanındaki en son bilimsel gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Profesör Topuz, domates, yoğurt ve koyu kırmızı – koyu yeşil renkli meyve ve sebze tüketiminin kansere yakalanma riskini en az yüzde 50 azaltarak ciddi bir koruma sağladığını söyledi.

Prof. Dr. Erkan Topuz, ayrıca yağsız (kaymaksız) yoğurt tüketiminin, zayıflama ve kilo kontrolü konusunda da çok yararlı olduğunu belirtti.

Kanser riskini azaltmak için en önemli beslenme önerisinin, kanserle savaşan meyve ve sebzelerden bol miktarda tüketmek olduğunu söyleyen Prof. Topuz, “sağlıklı yaşam için bilimsel beslenme formülü”nü kısaca söyle özetliyor:

RENKLERİNE GÖRE SEÇİN

KAROTENLER

ÖZELLİĞİ: Antioksidandır, bağışıklık işlevini artırır.
NELERDE BULUNUR: Havuç, balkabağı, ıspanak, kıvırcık, lahana, domates, taze patates gibi koyu renkli sebzeler. Kavun, kayısı, turunçgiller gibi meyvelerde bulunur.

 

FLAVONOİDLER

ÖZELLİĞİ: Antioksidandır, doğrudan tümör karşıtı etkiler gösterir. Bağışıklığı artırıcı özellikleri vardır.
NELERDE BULUNUR: Çilek, kiraz, turunçgiller gibi parlak renkli meyveler, ayrıca domates, biber ve yeşillikler.