Rusya’nın sosyal medya üzerinden ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiası

2016 yılı sonunda yapılan ABD başkanlık seçimlerine Rusya’nın sosyal ağlar üzerinden müdahale edip etmediği araştırılıyor Facebook'un ardından Twitter da Trump'ı zora sokacak bir rapor açıkladı: “ABD seçimlerine Rus hesapları karı...

Rusya’nın sosyal medya üzerinden ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiası (28 Eylül 2017)

2016 yılı sonunda yapılan ABD başkanlık seçimlerine Rusya’nın sosyal ağlar üzerinden müdahale edip etmediği araştırılıyor

Facebook'un ardından Twitter da Trump'ı zora sokacak bir rapor açıkladı: “ABD seçimlerine Rus hesapları karıştı.”

Sosyal medya şirketi Twitter, geçen yıl ABD'de düzenlenen başkanlık seçimleri sırasında Rusya merkezli hesaplardan paylaşım aldığını duyurdu.

Twitter'dan yapılan açıklamada, bir diğer sosyal medya firması Facebook'un Rusya merkezli aldığı hesapların yaklaşık 450'sinin incelendiği ve bunların 22'sinin Twitter hesaplarıyla örtüştüğü de belirtildi.

Açıklamada, söz konusu hesaplarla Twitter'da ilintili olan 179 tane daha hesap bulunduğu ve Rusya merkezli toplam tespit edilen hesap sayısının 201 olduğu bilgisine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Rusya merkezli "Russia Today" adlı yayın kuruluşunun geçen sene ABD'de reklamlar için 274 bin 100 dolar (975 bin 140 Türk lirası) harcadığı ve Russia Today ile bağlı üç farklı Twitter hesabından toplam bin 823 paylaşım yapıldığı kaydedildi.

Twitter, söz konusu reklam harcamalarının ve paylaşımlarının ABD medyasına yönelik olduğunu iddia ederken, seçim kampanyasında oy kullanımını etkilemeye çalışan paylaşımların silindiğini vurguladı. 

Bu arada sosyal paylaşım ağı Twitter yetkililerinin, Rusya'nın geçen yıl ABD'deki başkanlık seçimine Twitter üzerinden müdahale ettiği iddialarına ilişkin, ayrıca bugün Senato'nun İstihbarat Komitesi üyelerine basına kapalı bir toplantıda bilgi verecekleri de bildirildi.

İstihbarat Komitesi üyeleri daha önce sosyal medya ağlarından Facebook'un yetkilileriyle de görüşmüştü. Facebook yetkilileri, Rusya bağlantılı hesapların ABD'deki başkanlık seçimi kampanyaları süresince kendilerinden 100 bin dolar tutarında reklam satın aldığını açıklamıştı.

Facebook, bu ay başında yaptığı açıklamada, Haziran 2015 – Mayıs 2017 tarihleri arasında Rus merkezli yaklaşık 470 hesaptan 3 bin reklam aldığını ve reklamlar için yaklaşık 100 bin dolar harcandığının belirlendiğini duyurmuştu.

Şirket, ayrıca, Rusça dilinde olan ancak ABD'li IP adresleri kullanılarak verilen yaklaşık 2 bin 200 siyasi içerikli reklam için 50 bin dolar harcandığının tespit edildiğini bildirmişti.

Ayrıca, Rusya'nın geçen yıl ABD'deki başkanlık seçimine sosyal medya üzerinden müdahale ettiği iddialarına ilişkin, Facebook ve Twitter ile Google'ın ana firması olan Alphabet'in 1 Kasım'da da basına açık bir toplantıda Senato’nun İstihbarat Komitesi üyelerine bilgi verecekleri bildirildi.

Zuckerberg’ten Trump’a yanıt

Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg, dün ABD Başkanı Trump’ın Twitter’da paylaştığı ‘Facebook’un her zaman kendisine karşı olduğu’ iddiasına, Facebook’taki kişisel hesabının üzerinden yanıt vererek bu konudaki suçlamaları reddetmişti. Zuckerberg, Facebook’un her zaman herkese karşı eşit mesafede durduğunu ve bundan sonra da ‘tarafsızlığını’ koruyacağını belirtmişti.