Rusya’da Yeni İnternet Düzenlemesi Yasaklama Endişesini Getirdi

Rusya’da geçen günlerde kabul edilen ve çok tartışılan internet yasasının sonucu olarak Facebook, Twitter ve Gmail’in yasaklanabileceği bildirildi. Putin ise bu iddiaları reddetti. Rusya’da kabul edilen internet yasası, ülkede sansür endişesi doğurdu. Üst düzey bir Rus...

Rusya’da Yeni İnternet Düzenlemesi Yasaklama Endişesini Getirdi (5 Ekim 2014)

Rusya’da geçen günlerde kabul edilen ve çok tartışılan internet yasasının sonucu olarak Facebook, Twitter ve Gmail’in yasaklanabileceği bildirildi. Putin ise bu iddiaları reddetti.

Rusya’da kabul edilen internet yasası, ülkede sansür endişesi doğurdu. Üst düzey bir Rus yetkili, sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter’ın yanı sıra Gmail’in de yasaklanabileceğini açıkladı.

Telegraph’ın haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onayladığı yeni yasa çerçevesinde üç şirkete Ocak’a kadar Rusya’nın iletişim izleme kurumlarına kaydolmaları için süre verildi. Izvestia’ya verdiği röportajda konuya açıklık getiren Roskomnadzor’un Başkan Yardımcısı Maxim Ksenov, “Bu üç şirket, veri merkezlerini internet yasaları çerçevesinde Rusya’ya taşıyıp taşımayacakları konusunda karar vermek zorunda. Bunu yapmaya hazırlanıyorlar ve hukukun gerekliliklerini yerine getirmek istiyorlar” dedi.

Google ve Twitter konu hakkında yorum yapmayı reddederken, Facebook olayla ilgili görüş isteklerine cevap vermedi.

Putin: “Rusya’da internet yasaklanmayacak”

Bu arada, Rusya Güvenlik Konseyi toplantısında ülkenin internetle ilgili politikası tartışıldı.

Toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkesinde internete girişin yasaklanmasının söz konusu olmadığını belirtti.

Putin, bir süredir Rusya’da internet erişimini kaldırmak istediği yönünde çıkan haberlere milli güvenlik konseyi toplantısında açıklık getirdi: “Bizim internete erişimi engelleme veya onu devlet tekelinde tamamen kontrol altına alma gibi bir niyetimiz yok. Bilgi dünyasında yasal işler ve fırsatlar kovalayan bireylere, şirketlere veya sivil toplum kuruluşlarına sınırlamalar getirmeyiz” dedi.

Ancak Putin internet ve başka haber kaynaklarının koruma tedbirlerinin yeniden gözden geçirilmesini de istedi.

Putin’in bu çıkışından önce ülkede kitlesel protestoların başlaması halinde hükümetin interneti tamamen kapatacağı yönünde söylentiler yayılmıştı.

Basındaki bu tur haberlere cevap veren Rusya Ulaştırma Bakanı Nikolay Nikiforov batılı devletlerin Rusya interneti kapatırsa nasıl tedbirler alabileceklerini görüştüğünü savundu.