Rusya, WhatsApp benzeri ama internetsiz mesajlaşma sistemi geliştiriyor

Rusya, iş ve devlet kurumlarına yönelik, internet olmadan çalışabilecek ve böylece hackerların müdahalesinin önlenebileceği, Skype ve WhatsApp gibi iletişim uygulamalarının özelliklerini barındıran, kullanış bakımından daha da üstün bir ileti...

Rusya, WhatsApp benzeri ama internetsiz mesajlaşma sistemi geliştiriyor (25 Mayıs 2017)

Rusya, iş ve devlet kurumlarına yönelik, internet olmadan çalışabilecek ve böylece hackerların müdahalesinin önlenebileceği, Skype ve WhatsApp gibi iletişim uygulamalarının özelliklerini barındıran, kullanış bakımından daha da üstün bir iletişim sistemi geliştirmeye hazırlanıyor.

Rus savunma sanayisi Rostec'e bağlı JSC Ruselectronics şirketi, telefon ve mesajlaşma uygulamalarının fonksiyonlarını birleştirerek bir iletişim sistemi üzerinde çalışıyor. Üretilecek sistemle kurum ağı içerisinde bir veya birden fazla kişiye aynı anda sesli ve görüntülü arama, mesaj ve dosya gönderilebilecek. Sistemin en önemli özelliği ile internet bağlantısı olmadan çalışabilmesi. Böylece siber saldırıların gündemde olduğu bir dönemde, hacker ve yabancı istihbarat kurumlarının konuşma ve yazışmalara ulaşması engellenebilecek.

‘Hiçbir sürprize yol açmayacak'

Konuyla ilgili açıklama yapan Ruselectronics Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arseniy Brıkin "Son dönemde gerçekleşen siber saldırılar yurt dışında üretilen iletişim sistemlerinin birçoğunun zayıf olduğunu gösterdi. Bununla mücadele etmek için hiçbir sürprize yol açmayacak ve yasadışı dış müdahalelerden korunma sağlayacak bir Rus iletişim teknolojisi ürünleri geliştiriyoruz. Her türlü formatta güvenilir bilgi aktarımı sağlayan bu teknoloji, bilgi koruması açısından da eşsiz" ifadelerini kullandı.

‘Farklı bir veri koruma yapısına sahip'

Henüz bir isim verilmeyen yeni iletişim sistemi dün Ruselectronics iştiraki Bulat şirketi tarafından Rusya Bilgi Teknolojisi Konferansı'nda (CIPR) tanıtıldı. Bulat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Viktorya Rassomagina, sistemin devletin vatandaşlarıyla irtibatında da kullanılabileceğini belirtti. Rassomagina, sistemin tamamen bir Rus yazılımı ile geliştirildiğini ve farklı bir veri koruma yapısına sahip olduğunu aktardı.

Rassomagina "Bütün bilgiler dış ve görsel sunucularda değil, şirket içinde depolanıyor. Bu nedenle herhangi bir dosya veya video kurum dışına çıkamıyor. Sistemden çıkan biri de bir daha giriş yapamıyor" ifadelerini kullandı.

Ruselectornics'in üzerinde son çalışmalarını yaptığı sistemin sonbahar döneminde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kaynak: Sputniknews