Öğrenciyken Facebook’u kurduğu Harvard’dan 13 yıl sonra ‘temsilen’ mezun olup, diplomasını aldı

Mark Zuckerberg, 13 yıl önce öğrencisiyken Facebook’u kurduğu ve mezun olmadan ayrıldığı Harvard Üniversitesi’nden yıllar sonra fahri hukuk doktoru diploması aldı....

Öğrenciyken Facebook’u kurduğu Harvard’dan 13 yıl sonra ‘temsilen’ mezun olup, diplomasını aldı (26 Mayıs 2017)

Mark Zuckerberg, 13 yıl önce öğrencisiyken Facebook’u kurduğu ve mezun olmadan ayrıldığı Harvard Üniversitesi’nden yıllar sonra fahri hukuk doktoru diploması aldı.

ABD'de yer alan Harvard Üniversitesi'nin Massacchusetts'teki 366. mezuniyet törenine katılan Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, fahri hukuk doktoru derecesi aldı.

Zuckerberg, 13 yıl önce, henüz birinci sınıf öğrencisiyken kurucusu olduğu Facebook'a odaklanmak için Harvard Üniversitesi'nden ayrılmıştı.

6 ay uzaklaştırma cezasının ardından bir daha okula dönmedi!

“Facemash” adını verdiği site, görünürde bir ‘kadın düşmanlığı’ yaratmakla suçlansa da, öğrenciler arasında inanılmaz ilgi görmüştür. O kadar ki, Harvard’daki internete erişim sistemi bir gecede çökmüştür! Yapılan araştırmada, bu yaramaz çocuğun aynı zamanda öğrencilerin fotoğraflarını araklamak için, üniversitenin veri tabanını hack’lediği de ortaya çıkar. Disipline verilir ve 6 ay okuldan uzaklaştırma cezası alır. Bir daha da okula dönmez zaten.

———————————————————————————————————————

Facebook’un çok ilginç kuruluş öyküsünü buradan okuyabilirsiniz.

———————————————————————————————————————

ABD'nin en prestijli yüksek öğrenim kurumlarından biri kabul edilen Harvard Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği ve psikoloji eğitimi alırken 2004 yılında ikinci sınıfa geçemeden üniversiteden ayrılan Mark Zuckerberg, 13 yıl aradan sonra Harvard'ın mezuniyet törenine katıldı.

Törende diplomasını alan Zuckerberg, Facebook'tan yaptığı paylaşımda, "Anneciğim, geri gelip diplomamı alacağımı sana hep söylemiştim." ifadesini kullandı.

Zuckerberg'in diplomasını havaya kaldırırken mezuniyet cübbesi ve kepiyle paylaştığı fotoğraf Facebook'ta 1,5 milyon kişi tarafından beğenildi.

Eski okulunu ziyaretinde duygusal anlar yaşayan Zuckerberg, Facebook’u kurduğu yurt odasından canlı yayın yaptı.

Yağmurlu bir güne denk gelen mezuniyet töreninde Mark Zuckerberg’in yaptığı konuşma metninin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

33 yaşındaki milyarder iş adamı, aynı zamanda Harvard Üniversitesi'nin mezuniyet töreni açılış konuşmasını yapan en genç isim olarak da tarihe geçti.

DÜNYANIN EN ZENGİN BEŞİNCİ KİŞİSİ OLDU

Harvard'da öğrenciyken sosyal paylaşım sitesini kuran ancak Facebook'a ağırlık vermek için eğitimini yarıda bırakan Zuckerberg, yaklaşık 65 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en genç milyarderi ve en zengin 5'inci kişisi konumunda bulunuyor.

Apple, Google, Microsoft ve Amazon gibi dev şirketlerin ardından Facebook yaklaşık 446 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en değerli 5'inci şirketi oldu.

Şu anda dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates, Microsoft'u kurmasının ardından Harvard Üniversitesini 1975 yılında bırakmış, 2007 yılında ise üniversiteden fahri doktora unvanı almıştı.