Rusya, kültürel ilişkiler ve eğitim işbirliğini de dondurdu

Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rusya’ya ait SU-24 savaş uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında başlayan gerilim askeri, siyasi ve ekonomik alanlardan sonra kültürel ilişkiler ve eğitim işbirliğine de yansıdı Rusya Eğiti...

Rusya, kültürel ilişkiler ve eğitim işbirliğini de dondurdu (1 Aralık 2015)

Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rusya’ya ait SU-24 savaş uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında başlayan gerilim askeri, siyasi ve ekonomik alanlardan sonra kültürel ilişkiler ve eğitim işbirliğine de yansıdı

Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı,  44 yüksek eğitim kurumunun Türkiye’deki muadilleriyle işbirliğini tek taraflı olarak feshetti veya askıya aldı.

Bakanlık açıklamasında, “Türkiye’deki eğitim kurumlarıyla işbirliği bulunan 44 yüksek öğretim kurumunun büyük bölümü, Türkiye’deki partnerlerine işbirliği anlaşmalarını tek taraflı olarak iptal ettiklerini veya askıya aldıklarını bildirdi” dendi.

Akademik değişim programları çerçevesinde Türkiye’de bulunan Rusyalı öğrencilerin de en kısa süre içinde Rusya’ya dönüşünün sağlanacağı belirtildi.

Bugün ayrıca Moskova’daki Rudomino Yabancı Edebiyat Devlet Kütüphanesi’nden bulunan Rusya-Türkiye Bilim Merkezi kapatıldığı duyurulmuştu.

2016 Rus – Türk Kültür Yılı da İptal Edilmişti

Geçen hafta, Rusya Başbakan Yardımcısı Olga Golodets, 2016 yılında yapılması planlanan Rus-Türk Kültür Yılı programının iptal edileceğini açıklamış ve "bu konuyla ilgili işbirliğimizi sonlandırmak zorundayız" demişti.

Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinskiy de daha önce, Rusya ile Türkiye'de karşılıklı olarak 2017 ve 2018 yıllarında yapılması planlanan Kültür Yılı programlarının hayata geçirilmesini planlanmadığını söylemişti.