Özelleştirmede Sıra Geldi Demiryollarına

TBMM Başkanlığı’na sunulan tasarıya göre demiryolları devletin malı olarak kalmaya devam edecek ancak havayollarında olduğu gibi özel şirketler hizmet verecek. Hükümetin Meclis’e sunduğu yasa tasarısıyla demiryolu ağları devletin malı olarak kalacak ancak Türkiye Cum...

Özelleştirmede Sıra Geldi Demiryollarına (7 Mart 2013)

TBMM Başkanlığı’na sunulan tasarıya göre demiryolları devletin malı olarak kalmaya devam edecek ancak havayollarında olduğu gibi özel şirketler hizmet verecek.

Hükümetin Meclis’e sunduğu yasa tasarısıyla demiryolu ağları devletin malı olarak kalacak ancak Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) yolcu taşıma tekeli sona erecek.

Devlet Demiryolları trafiği yönetecek ve altyapıyı idare edecek.

Ulaştırma Bakanlığı’nın lisans verdiği özel firmalar kendi tren hatlarını işletebilecekler. Firmalar isterlerse kendilerine ait demiryolu altyapısı da inşa edebilecekler.

Düzenleme Demiryolu Taşımacılık Anonim Şirketi adlı yeni bir yapı oluşturulmasını öngörüyor.

TCDD’nin hızlı tren ve diğer demiryolu altyapısının yenilenmesi ve iyileştirilmesi yatırımları yine bakanlık bütçesinden karşılanacak.

Devlet Demiryolları’ndaki görevli personel ise emekliliğe teşvik edilecek. Bunun için personele yüzde 40’a varan oranda fazla emekli ikramiyesi ödemesi yapılacak.

Tasarının bu yasama döneminde yasalaşması bekleniyor.