Yaza Elveda, Siyasete Merhaba!

Kamil Eryazar Başbakan yarın ‘demokratikleşme paketi’ni açıklayacak. 1Ekim Salı Günü TBMM Cumhurbaşkanı Gül’ün konuşmasıyla açılacak. Türk siyasal yaşamında üç seçimin birden yaşanacağı yeni bir maraton başlıyor. Bu yaza Haziran ayında sürpriz bir şekilde gelişen...

Yaza Elveda, Siyasete Merhaba! (29 Eylül 2013)

Kamil Eryazar

Başbakan yarın ‘demokratikleşme paketi’ni açıklayacak. 1Ekim Salı Günü TBMM Cumhurbaşkanı Gül’ün konuşmasıyla açılacak. Türk siyasal yaşamında üç seçimin birden yaşanacağı yeni bir maraton başlıyor.

Bu yaza Haziran ayında sürpriz bir şekilde gelişen Gezi Direnişi damgasını vurdu. Gezi Parkı ve ağaçların korunması amacıyla başlayan, Başbakan’ın tek yanlı sert sözleri ve polisin ölçüsüz ağır müdahalesi sonucu yaygınlaşan, demokrasi, insan hakları, kişisel özgürlükler ve ötekileştirmeye karşı kitlesel savunu eylemleri Türkiye’de olduğu kadar dünyada da yankı buldu.

Ve yaz bitti… Başbakan Erdoğan yarın saat 11.00 de aylardır konuşulan ve sürekli ertelenen ‘demokratikleşme paketi’ni açıklayacak. Paketin içeriği, ‘çözüm süreci’ kadar Mart ayında yapılacak yerel seçimler için de önemli olacak.

Hemen ardından, 1 Ekim Salı Günü de TBMM Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşmasıyla yeni yasama yılına başlayacak. Görev süresi dolmak üzere olan ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi süreci öncesinde Başbakan’la görüş ayrılıkları olduğu öne sürülen Gül’ün konuşması da merakla bekleniyor. Cumhurbaşkanı Gül, Meclis kürsüsünden yedinci ve büyük olasılıkla son kez Türkiye’ye seslenecek.

Türk siyasal yaşamı, yerel ve genel seçimler ile Cumhurbaşkanlığı seçiminin yaşanacağı yaklaşık bir buçuk yıl sürecek yeni bir maratona başlıyor.

3 dönem kuralı nedeniyle 2015’te milletvekili, dolayısıyla da başbakan olamayacak Erdoğan, Ağustos 2014’te Çankaya Köşkü’ne çıkmayı hedefliyor. Bu konudaki sorulara net yanıtlar vermekten kaçınan Gül’ün tutumu ise merak konusu.

İLK RAUND YEREL SEÇİMLER

Meclis’in açılması ile birlikte gelecek yıl Mart ayında yapılacak yerel seçim yarışı da resmen başlıyor. Siyasal partilerin büyük kentler dışındaki belediye başkan adayları belli olmaya başladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin İstanbul ve İzmir dışındaki belediye başkan adaylarını bugün açıkladı.

Topbaş veda mı edecek?

Ak Parti kulislerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in bir dönem daha aday gösterileceği konuşulurken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş için aynı şey henüz söylenemiyor. Gezi olaylarındaki tutum davranış ve açıklamaları, yine 2020 Olimpiyat oyunlarına ev sahipliğinin kaybedildiği Arjantin dönüşü yaptığı açıklamalar gibi nedenlerle Topbaş’ın aday gösterilmeyebileceği konuşuluyor. Ancak Ak Parti’nin alternatif İstanbul BB adayı konusunda da henüz bir bilgi yok.

Sarıgül bilmecesi henüz çözülmüş değil!

Ana muhalefet partisi CHP’de de belirsizlikler sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yeniden aday gösterileceğine kesin gözle bakılırken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Yalova Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Muharrem İnce’nin büyük olasılıkla aday gösterileceği CHP kulislerinde konuşuluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı içinse henüz Mustafa Sarıgül bilmecesi çözülebilmiş değil. Parti üyesi olmayan Şişli Belediye Başkanı Sarıgül’ün önümüzdeki günlerde CHP’ye katılarak seçim yarışına start vermesi bekleniyor.

AKP’nin seçim strateji ve söylemi ‘Gezi’, muhalefetinki ise henüz belli değil

Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere bakanların tüm sözlerinin sonu Gezi Parkı eylemleri ile noktalanıyor. Belli ki iktidar partisi yerel seçim kampanyası sürecinde Gezi eksenli bir politika izleyecek. Bu kez de Gezi üzerinden mağduriyet çıkarmaya çalışacak. Görünen o ki, Gezi direnişini itibarsızlaştırmak isteyecek.

Muhalefet partilerinin ise yerel seçim strateji ve ana söylemleri henüz belli değil.

Bu arada, başta Avrupa Birliği ve ABD olmak üzere dış dünyada Gezi’de ortaya çıkan güçlü kitlesel halk muhalefetinin ve Türk dış politikasında yaşanılan hayal kırıklarının sandığa nasıl yansıyacağı da büyük bir merak konusu. Yaşayıp, göreceğiz.