Kayıp Uçağın Kaçırılma Olasılığı Güçleniyor

Malezya Başbakanı uçağın iletişim ve raporlama sistemlerinin devre dışı bırakıldıktan sonra uçmaya devam ettiğinin saptandığını açıkladı Geçtiğimiz hafta kaybolan Malezya Havayolları’na ait 370 sefer sayılı uçak ile ilgili arama çalışmaları devam ederken Malezya ...

Kayıp Uçağın Kaçırılma Olasılığı Güçleniyor (16 Mart 2014)

Malezya Başbakanı uçağın iletişim ve raporlama sistemlerinin devre dışı bırakıldıktan sonra uçmaya devam ettiğinin saptandığını açıkladı

Geçtiğimiz hafta kaybolan Malezya Havayolları’na ait 370 sefer sayılı uçak ile ilgili arama çalışmaları devam ederken Malezya Başbakanı Najib Razak basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Yeni uydu bilgilerine dayanarak şunu kesinlikle söyleyebilirim ki uçak Malezya’nın doğu sahiline ulaşmadan hemen önce haberleşme ve raporlama sistemi devre dışı bırakılmış” dedi.

Bir haftadır süren araştırmalarda yeni bir aşamaya geldiklerini kaydeden Razak, “Malezyalı yetkililer araştırmalarda yolculara ve mürettebata odaklandı. Kanıtlar birinin uçağa kasıtlı olarak girdiğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Yetkililerin bu konuyla ilgili net bir açıklama yapamadığını da kaydeden Razak, buna rağmen araştırmaların Kazakistan ve Türkmenistan hattına kadar genişletildiğini ifade etti.

Uçağın kaçırılması ve olabilecek her türlü ihtimal ile ilgili araştırmalarını sürdürdüklerini kaydeden Razak, “Medyada uçağın kaçırıldığının söylenmesine rağmen ne olduğuyla alakalı her türlü ihtimali araştırıyoruz. Yeni uydu bilgilerine dayanarak şunu kesinlikle söyleyebilirim ki uçak Malezya’nın doğu sahiline ulaşmadan hemen önce haberleşme ve raporlama sistemi devre dışı bırakılmış. Kısa bir süre sonra Malezya ile Vietnam arasındaki hava kontrol noktasında uçağın vericileri kapatılmış” şeklinde konuştu.

Pilot ve bazı yolcuların evlerinde arama yapıldı

Ajanslar, uçağın olası 2 rotası üzerinde arama çalışmalarının yoğunlaştırıldığını ve kaptan pilot dahil bazı yolcuların evlerinde arama yapıldığını bildiriyorlar.

Malezya Ulaştırma Bakanlığı, kaybolan uçakla ilgili genişletilen soruşturmayı derinleştirmek amacıyla 53 yaşındaki pilot Zaharie Ahmed Şah ve 27 yaşındaki yardımcı pilot Farik Abdul Hamid’in başkent Kuala Lumpur’daki evlerinde arama yapıldığını bildirdi.

Pilot Zaharie Ahmed Şah’ın evinden alınan uçak simülatöründe ayrıntılı incelemelerin yapıldığı kaydedilen açıklamada, polisin uçağın kontrollerini yapan tüm mühendisleri de soruşturma kapsamına aldığı belirtildi.

Pilotla ilgili ilginç iddia!

Öte yandan, 18 bin saat uçuş deneyimi olduğu bildirilen 53 yaşındaki pilot Zaharie Ahmed Şah’ın uçak simülatörünü kendisinin yaptığı ve sosyal paylaşım sitesi olan youtube’da ilgili bir videonun bulunduğu belirtildi. İngiliz Daily Mail gazetesi manşetten yayımladığı haberde, kaptan pilot Ahmed Şah’ın siyasi protesto nedeniyle uçağı kaçırdığını iddia etti.

Ahmed Şah’ın ülkenin muhalif liderlerinden Enver İbrahim’i desteklediği iddia ediliyor.