‘Özel Güvenlikçiler’ İle ‘Koruma Memurları’ Arasındaki Fark Ne Olacak?

Önce üniversite ve stadyumlarda özel güvenlikçiler yerine polislerin görev yapacağını söylediler. Bir gün sonra vazgeçip ‘koruma memurları’ndan söz ettiler. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerika gezisi sırasında, “statlardan ve üniversiteden özel güvenliği çıkartacağ...

‘Özel Güvenlikçiler’ İle ‘Koruma Memurları’ Arasındaki Fark Ne Olacak? (21 Mayıs 2013)

Önce üniversite ve stadyumlarda özel güvenlikçiler yerine polislerin görev yapacağını söylediler. Bir gün sonra vazgeçip ‘koruma memurları’ndan söz ettiler.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerika gezisi sırasında, “statlardan ve üniversiteden özel güvenliği çıkartacağız. Çünkü danışıklı dövüş oluyor.” açıklamasında bulunmuştu.

İçişleri Bakanı Muammer Güler de bugün, üniversite ve stadyumlardan özel güvenliğin çekileceğini, onların yerini koruma memurları alınacağını açıkladı. Emniyet Hizmetleri Sınıfı’nda “koruma memuru” adıyla 10 bin kişinin istihdam edileceğini söyledi.

Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, koruma memurlarının üniformaları polisten farklı olacağını ama Emniyet’e bağlı olarak görev yapacaklarını, polis gibi müdahalede bulunabileceklerini belirtti.

Güler, bütün bunlardan önce emniyet hizmetleri sınıfı içinde koruma memuru adıyla bir yeni çalışmaları olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Onu şimdi olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Bu koruma memurları sadece koruma işi yapacaklar. Neyi koruyacaklar? Şahısları, kurumları, bina ve tesisleri, hassas bölgeleri, misyonları, araçları gibi özel şeyleri koruyacaklar.”

Üniversite, stadyum ve öğrenci yurtlarında halen görev yapmakta olan 50 bin özel güvenlik görevlisinin durumlarının ne olacağı ise henüz bilinmiyor.

“Türkiye polis devleti olmaya doğru hızlı ilerliyor”

Trabzon gezisinde gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, “Türkiye polis devleti olmaya doğru hızla ilerliyor. Üniversite öğrencilerini hapse atarsanız bunun adı polis devletidir. Akademisyenleri hapse atarsanız bunun adı polis devletidir, milletvekillerini hapse atarsanız bunun adı polis devletidir. Vatandaşların telefonlarını dinleyip onlar üzerinde operasyon yaparsanız bu polis devletidir. Statlardan özel güvenliği çıkaracaklarmış, polisleri koyacaklarmış. İyi. Stadın ortasına da bir tane su fışkırtan araçtan koysunlar.” dedi.