ABD’de Hortum Felaketi 91 Can Aldı

ABD’nin Oklahoma eyaletinde meydana gelen hortumlarda 20’si çocuk 91 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin kayıp olduğu bildirildi. ABD’nin orta kesimlerinde etkili olan irili ufaklı hortumların tahribatı ağır oldu. Yetkililer, rüzgar hızı saatte 320 kilometreyi bul...

ABD’de Hortum Felaketi 91 Can Aldı (21 Mayıs 2013)

ABD’nin Oklahoma eyaletinde meydana gelen hortumlarda 20’si çocuk 91 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin kayıp olduğu bildirildi.

ABD’nin orta kesimlerinde etkili olan irili ufaklı hortumların tahribatı ağır oldu.

Yetkililer, rüzgar hızı saatte 320 kilometreyi bulan hortumda Moore kentindeki Plaza Towers İlkokulu’nun tamamen yıkıldığını bildirdi.

Hortumda 20’si çocuk 91 kişinin hayatını kaybettiği, yaralanan 50’si çocuk 120 kişinin ise hastanelerde tedavi edildiği kaydedildi.

Kurtarma ekipleri, okulun yıkıntıları arasında kalan çocukların bulunması için çalışıyor. Velilerin endişeyle beklediği okulda hava karardığı için aramaların güçlükle yürütüldüğü bildirildi.

Hortumlar nedeniyle yıkıntıların kapladığı bazı otoyollar da trafiğe kapatıldı. Bazı evlerde hortum nedeniyle yangın çıkarken, 40 binden fazla aboneye elektrik verilemiyor.

Eyalet yetkilileri ve Kızılhaç, evsiz kalan binlerce kişiye yardım ulaştırmaya çalışıyor.

OBAMA “BÜYÜK AFET” İLAN ETTİ

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, Oklahoma eyaletinde “büyük afet” ilan etti. Obama, hortumun vurduğu eyalete federal yardım yapılması talimatı verdi, Federal Acil Durum Yönetimi Dairesi, bölgeye özel bir ekip gönderdi.

ABD’de her yıl Mayıs ve Haziran aylarında yaşanan hortum felaketlerinde 100’e yakın kişi hayatını kaybediyor. (aHaber)