‘Özel Güvenlik’ Terörü… Bu Görüntüler Türkiye Gündemine Oturacak!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde okula sandviç sokmak isteyen öğrencilere özel güvenlik görevlileri acımasızca müdahale etti. Saldırı anı kameralara yansıdı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde bir grup öğrenci yemek zammını protesto etmek amacıyla okula sandviç ha...

‘Özel Güvenlik’ Terörü… Bu Görüntüler Türkiye Gündemine Oturacak! (11 Mart 2013)

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde okula sandviç sokmak isteyen öğrencilere özel güvenlik görevlileri acımasızca müdahale etti. Saldırı anı kameralara yansıdı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde bir grup öğrenci yemek zammını protesto etmek amacıyla okula sandviç hazırlayıp geldiler. Özel güvenlik görevlileri tarafından okula girişleri engellenen öğrencilere çok sert müdahalede bulunuldu. Tekme tokat acımasızca dövülen savunmasız öğrencilerin bazıları da kelepçelendi.

Eskişehir’deki Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) yemek fiyatları protesto etmek isteyen öğrencilere üniversitenin özel güvenlik görevlileri müdahalede bulundu. 5 öğrenci, özel güvenlik görevlileri tarafından kelepçelenip kongre merkezi binasına götürüldü ve gelen polislere teslim edildi.

ESOGÜ Rektörlük binası önünde yaklaşık 20 kadar üniversite öğrencisi evlerinde hazırladıkları 600 sandviçi yanlarında getirip öğle saatlerinde basın açıklaması yapmak istedi. Öğrenciler, birinci öğretim için verilen yemeklerin 1 lira 20 kuruştan 1.5 liraya, ikinci öğretim gören öğrencilere verilen yemeklerin de 3.5 liradan 4 liraya yükseltildiğini söyledi. Yemek zamlarını protesto etmek için ilk olarak rektörlük önünde basın açıklaması yapacaklarını ve ardından da 600 sandviçi yemekhanede öğrenci arkadaşlarına ücretsiz dağıtacağını söyleyen grupta bulunanlar ile özel güvenlik görevlileri arasında tartışma çıktı.

‘BESLENME HAKKIMIZ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ’

ESOGÜ Özel Güvenlik Müdürü Cengiz Mert, rektörlüğün böyle bir eyleme izin vermediği bu nedenle dağılmaları gerektiğini söyledi. Öğrenciler, “Hazırladığımız sandviçlerimizi yemekhanemizde arkadaşlarımızla birlikte oturup yemek ve paylaşmak istiyoruz. Bizi kendi yemekhanemize sokmuyorsunuz. Nitelikli ve ucuz beslenme hakkımız için mücadele ediyoruz” diyerek yürümek istedi.

Özel güvenlik görevlileri yürümek isteyen öğrencilere müdahale bulundu. Bazı özel güvenlik görevlileri ile öğrencilerin arasında yumruklaşmalar görüldü. Ggörevliler 5 öğrenciye kelepçe taktı ve hemen yakındaki Kongre Merkezi binasına götürdü. Bu öğrenciler daha sonra gelen polislere teslim edildi. Özel güvenlik görevlileri, olayda kendilerinin saldırıya uğradıkları 7 güvenlikçinin hafif yaralandığını öne sürerek öğrencilerden şikayetçi olduklarını belirtti.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de tarafların karşılıklı olarak birbirlerinden şikayetçi olduklarını, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü bildirdi.

Haber Kaynağı: DHA /Saadet Kefal