Hakkari Kar Festivali

Leğen ve zodyak botla kaydılar, kar üzerinde güreş tuttular, halay çektiler, ‘kar voleybolu’ oynadılar, ‘kar raftingi’ yaptılar… Kayarken kaza geçirip yaralananlar olmasaydı her şey çok renkli ve güzeldi… Hakkari Üniversitesi ile Gençlik Hizmetleri Spor il Müdürlüğü t...

Hakkari Kar Festivali (11 Mart 2013)

Leğen ve zodyak botla kaydılar, kar üzerinde güreş tuttular, halay çektiler, ‘kar voleybolu’ oynadılar, ‘kar raftingi’ yaptılar… Kayarken kaza geçirip yaralananlar olmasaydı her şey çok renkli ve güzeldi…

Hakkari Üniversitesi ile Gençlik Hizmetleri Spor il Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Kar festivali’ güzel görüntülere sahne oldu. Festival kapsamında yapılan leğen ve kızakla kayak yarışmalarında birbiriyle çarpışan 5 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı.

Hakkari’ye 12 kilometre uzaklıktaki Merga Bütan Yaylası’nda yapılan festivale Vali Yardımcısı Abdullah Şen, Muhammed Önder, Cevat Uyanık, Hakkari Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Kaya ile birlikte 500 vatandaş katıldı. Festivale katılanlar Kürtçe müzik eşliğinde bol bol halay çekti. Festivalin açılışı ellerinde meşale bulunan kayakçıların gösterileriyle yapıldı. Kar üzerinde yapılan güreşler ve kar raftingi festivale katılanlar tarafından ilgiyle izlenirken küçük kazalar da yaşandı.

5 KİŞİ YARALANDI

Festival kapsamında katılımcılara Hakkari’nin yöresel yemeği Doğaba ikram edilirken, festivalin finali kızak ve leğenle kayma yarışıyla yapıldı. 15’er kişilik guruplarla yapılan kızak ve leğenle kayak yarışmalarında kazalar meydana geldi. Birbirine çarpan yarışmacılardan 5’i çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralanmalar üzerine Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Reşit Güldal, leğen ve kızakla kayma yarışmalarının iptal edildiğini anons etmek zorunda kaldı. Festivali organize eden Hakkari Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Nuri Bodur, bu yıl ilkini düzenledikleri kar festivalini geleneksel hale getireceklerini ve herkesi davet edeceklerini söyledi. (DHA)