‘İstanbul United’ın da Belgesel Filmi Yapıldı

Gezi Direnişi öylesine bütünleştirici, kaynaştırıcı büyük bir ruhtu ki, ezeli rakip takımların taraftarlarını bile omuz omuza bir araya getirmişti. İşte o efsane anlar, belgesel bir film ile ölümsüzleştirildi. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarlarının sokaktaki o...

‘İstanbul United’ın da Belgesel Filmi Yapıldı (8 Mart 2014)

Gezi Direnişi öylesine bütünleştirici, kaynaştırıcı büyük bir ruhtu ki, ezeli rakip takımların taraftarlarını bile omuz omuza bir araya getirmişti. İşte o efsane anlar, belgesel bir film ile ölümsüzleştirildi.

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarlarının sokaktaki omuz omuza mücadelesi, hem İstanbul hayranı hem de futbol tutkunu iki yönetmenin gözünden belgesel oldu. İlk gösterim 12 Nisan’da, İstanbul Film Festivali’nde.

Olli Waldhauer ve Farid Eslam, Almanya’dan iki yönetmen. Gezi eylemleri sırasında, tüm dünyanın gözü İstanbul’dayken fark ettiler ezeli rakipler arasındaki yakınlaşmayı. Haziran ayındaki, hafızalara kazınan meşaleli taraftar yürüyüşünden sonra soluğu İstanbul’da aldılar. Hem tanık oldukları eylemler hem de gerçekleştirdikleri birkaç görüşmeden sonra kararları kesindi: Bu hareket bir belgesel olarak kayıtlara geçmeliydi. Projelerini crowdsourcing yoluyla finanse ettiler ve hedefledikleri 15.000 doları toplayıp kolları sıvadılar. Lig başladıktan sonra sık sık Türkiye’ye gidip gelmeye başladılar. Bir yandan maçları izlediler, bir yandan da taraftarlarla vakit geçirdiler.

Bu sırada belgesel henüz tamamlanmadan 2 ödül almayı dahi başardılar. Film, spor endüstrisi odaklı ISPO Awards’ın jürisi tarafından yılın Sosyal Farkındalık Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca Uluslararası Film Fragmanları Festivali’nin de belgesel dalında kazananı oldu.

Filmin yönetmenlerinden Olli Waldhauer, ‘premiere’i Türkiye izleyicisiyle yapacak olmaktan büyük bir heyecan duyduğunu söylüyor. Festivaldeki gösterimden bir sonraki adımı, talep doğrultusunda belgeselin DVD’sini hazırlamak ve hızla diğer festivallere başvurmak olarak anlatıyor. Belgesel için topladıkları 15.000 doların yetmediğini, ‘cepten yediklerini’ ve finansal olarak çöktüklerini söylese de filme inancına vurgulamadan geçemiyor: “Filmle ilgili o kadar fazla olumlu tepki aldık ki, bunu yapmadan hayatımıza devam edemezdik. Bu işi aslında bize destek veren herkesle hep birlikte başardık. Ve onlarla beraber filmin son halini görmek için biz de sabırsızlanıyoruz.” Kaynak: Hürriyet