Olası İnternet Yasaklarına Yurtiçi ve Yurtdışından Tepkiler Artıyor

İnterneti kısıtlayıcı yeni yasal düzenlemeler, TÜSİAD’ın yanı sıra Washington ve Brüksel’de de kaygı ile karşılanıyor TÜSİAD (Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği) tarafından yapılan açıklamada, “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun gündemine gelen ‘torba ta...

Olası İnternet Yasaklarına Yurtiçi ve Yurtdışından Tepkiler Artıyor (13 Ocak 2014)

İnterneti kısıtlayıcı yeni yasal düzenlemeler, TÜSİAD’ın yanı sıra Washington ve Brüksel’de de kaygı ile karşılanıyor

TÜSİAD (Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği) tarafından yapılan açıklamada, “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun gündemine gelen ‘torba tasarı’, internette sansür uygulamalarını artıracak nitelikte, kaygı verici bir düzenlemedir” denildi.

İngiltere’nin saygın ekonomi gazetesi The Financial Times gazetesi ise, Türkiye’de hükümetin yolsuzluk skandalına tepki olarak ülkenin hukuki mercileri üzerindeki kontrolünü daha sıkı hale getirdiğini, bununla da yetinmeyip internete erişim üzerindeki kontrolünü arttırma arayışlarında olduğunu yazdı.

Gazete tarafından yayınlanan yazıda, Bilgi Üniversitesi’nden Hukuk Profesörü Yaman Akdeniz’in, “Bunlar bilginin internet üzerinde ve hatta Türkiye içinde serbest akışını önlemek amacıyla alınan siyasi gerekçeli önlemler. Şimdiki siyasi iklime bakılırsa, öncelikle videoların ve WikiLeaks türü belgelerin sızmasını kontrol altında tutmayı amaçlıyor” şeklindeki görüşüne de yer verildi.

ANKA Ajansı’nın haberine göre, “AKP ile Gülenciler arasındaki husumet yoğunlaşırken, iddia edilen yolsuzluklara ilişkin yeni bilgilerin internete sızdırılması beklentilerinin arttığını” kaydeden gazete, son yıllarda bazı “yüksek profilli” kişiler hakkında internette yayımlanan videoları da anımsatıyor.

İnternete ilişkin yeni yasal önerilerin, hükümete bu tür videolara erişimini engellemeye olanak sağlayabileceğine işaret edildiği haberinin son bölümünde de “Ankara’nın daha büyük yetkileri elde etmeye yönelik çabası, Washington ve Brüksel’de de kaygı yarattı” diye yazdı.